Erişilebilirlik

İran'ın Afganistan ile İlişkileri


Amerikan Hükümetinin Görüşlerini Yansıtan Yorum

Amerika, Afganistan’ın uyuşturucu kaçakçılığı gibi sınırötesi ortak sorunlarla mücadele için komşularıyla yapıcı ilişkiler geliştirme arzusunu destekliyor. Ama Amerika savunma Bakanı Robert Gates, İran hükümetini bir yandan Afgan hükümetine destek önerirken diğer yandan Taleban’a yardım sağlayarak Afganistan’da “ikili oynamakla” suçladı.

Amerika Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, Mart ayında Afganistan’a yaptığı ziyaretde İran’ın Afganistan üzerinde giderek artan olumsuz etkisi olduğunu söyledi. Mullen, örnek olarak İran’dan Kandıhar’a önemli sayıda silah sevki yapıldığına ilişkin geçenlerde aldığı istihbaratı gösterdi.

Pentagon sözcüsü Geoff Morrell İranlıların “Amerika’nın çabalarına ve Amerikan kuvvetlerine görev yaparken zarar vermeye çalışan Taleban savaşcılarına düşük ancak sürekli bir destek sağladığını” söyledi.

Morrel ”Bu yapıcı değil, umarız İran Afganistan ile ne tür bir ilişki kurmak istediği konusunu yeniden değerlendirir” şeklinde konuştu.

Morrell, bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için Afganistan’ın İran ile olumlu ilişkiler kurmasının önemli olduğunu vurguladı.

Morrell ”Afganların batıdaki komşularıyla tarihi, kültürel ve ticari bağları var..Bu hükümette kimsenin bu ilişkilerin bozuk olmasını istediğini sanmıyorum” şeklinde konuştu.

Morrell, İran’ın tartışmalı nükleer programıyla uyuşmazlık devam ederken Afganistan’da bu tür faaliyetlerde bulunmasının uluslararası topluluğu kötü niyet taşımadığı konusunda ikna çabalarına yardımcı olmadığını söyledi. Morrrell ”İran dünyaya gerçekten olumlu katkı yapmak istiyor ve bu konudaki sözlerinin doğru olduğuna güvenilmesini istiyorsa bu tür faaliyetler yararlı olmaz. İran’ın güvenilirliği bu tür davranışlarla zedelenir” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG