Erişilebilirlik

İran: ‘ABD’nin Yaptığı Psikolojik Savaş’


İran’ın en üst düzey güvenlik organı olan Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD’nin Ortadoğu’ya uçak gemisi ve diğer bazı askeri kaynaklar göndermesini “psikolojik savaş” olarak niteledi.

Beyaz Saray, İran ve bölgede kendisine bağlı çarpışan güçlerin Amerika’ya ait güçlere saldıracağına yönelik net işaretler algılandığını gerekçe göstererek, bölgeye uçak gemisi ve diğer bazı askeri kaynaklarını gönderme kararı aldığını açıklamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Pazar günü yaptığı açıklamada Abraham Lincoln uçak gemisini ve bombardıman görev gücünü Ortadoğu’da konuşlandırmaya hazırlandığını bildirmişti.

İran Tasnim haber ajansına konuşan Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Keyvan Khosravi, Bolton’un açıklaması için “İşe yaramaz bir psikolojik savaş oyununun beceriksizce kullanılması” olarak değerlendirdi. Khosravi, Lincoln uçak gemisinin Akdeniz’e haftalar önce geldiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Ortadoğu’daki askeri hareketliliğine gerekçe olarak İran rejim güçlerinden geldiğini belirttiği tehdit emarelerini göstermişti.

İran devlet televizyonu Press TV ise ABD’nin Akdeniz’deki askeri hareketliliğinin ABD Donanması tarafından rutin olarak yapılan bir faaliyet olduğu ve Bolton’un bunu abartarak aktardığı yorumunu yapmıştı.

Diğer taraftan ISNA haber ajansına göre Ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney’in bir askeri danışmanı, ABD’nin İran’a saldırmayı “ne istediğini ne de buna yetkin olduğunu” söyledi.

Tuğgeneral Hüseyin Dehgan Washington’un İran’a yönelik tam kapsamlı bir savaş için için dünya kamuoyunu ve bölge ülkelerini ikna etmesinin zor olacağını savundu.

İran gazetelerindeki yorumlarda Washington’dan yapılan açıklamalar için “blöf” ve “boş sözler” ifadeleri kullanıldı.

İran geçen ay ABD’nin kendisinden petrol ithal eden ülkelere tanınan ayrıcalıkların kaldırılması ve bu ülkelerin de İran yaptırımları kapsamına alınması kararına karşı hazırlık yaptığını açıklamıştı. Devrim Muhafızları da Körfez’deki stratejik Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde bulunmuştu. Dünyada deniz yoluyla yapılan petrol nakliyatının yüzde 30’u Hürmüz Boğazı’ndan yapılıyor.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarından muaf tuttuğu, bu ülkeden petrol ve doğal gaz alan sekiz ülke için öngördüğü altı aylık süre 2 Mayıs’ta sona erdi.

Trump yönetimi ayrıca İran Devrim Muhafızlarını yabancı terör grupları listesine aldı.

XS
SM
MD
LG