Erişilebilirlik

İran Savunma Bakanı: Tahran Orantılı Yanıt Verdi


İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, İran’ın Irak’taki ABD askeri mevzilerini hedef alarak ABD’ye yanıt vermesinin orantılı olduğunu söyledi. İran Savunma Bakanı Emir Hatemi devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Kısa menzilli füzeler kullandık, umarım bu ABD için unutulmaz bir ders olur” dedi.

“İran’ın ABD’den gelecek herhangi bir saldırıya yanıtı orantılı olacaktır” diyen Hatemi “Başkan Donald Trump ABD yönetimini terör devletine dönüştürdü” ifadesini kullandı.

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri de “Şimdi gücümüzü anladılar ve Amerika’nın askerlerini Ortadoğu’dan çekme zamanı geldi” açıklamasını yaptı.

Yarı resmi ISNA haber ajansına göre İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, artan petrol fiyatlarının İran’ın avantajına olduğunu söyledi. Zanganeh “Petrol fiyatlarında artış eğilimi var ve bu İran’ın işine yarar. Amerikalılar bölgeyi rahatsız etmeyi bırakmalı ve bölge halkının hayatına devam etmesine izin vermeli” diye konuştu.

Irak’taki Şii gruplardan Tahran’a destek

Irak parlamentosunda İran tarafından desteklenen siyasi blok da Washington’un İranlı komutanlar Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi El Mühendis’i öldürmesinin Tahran’a yanıt verme hakkını verdiğini söyledi.

Çoğu İran destekli Şii milis liderini temsil eden Fetih ittifakı “Amerika’nın saldırganlığı İran’ın yanıtını haklı çıkarıyor” dedi. İttifak parlamentodaki ikinci büyük grup.

Açıklamada “Washington Irak’ı İran’la çatışmasında savaş alanı olarak kullanma konusundaki ısrarını sürdürüyor” denildi.

İran destekli Iraklı milislerin lideri Kays El Khazali, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD’nin İran’ın üst düzey komutanını öldürmesinin ardından İran’ın ilk yanıtını verdiğini söyledi. Khazali, Twitter mesajında “Şimdi Irak’ın yanıt verme sırası” ifadesini kullandı.

ABD’nin terör örgütleri listesindeki Ashab Ehlül Hak grubunun lideri Khazali, Irak’ın yanıtının da İran’ınkinden aşağı kalmayacağını belirtti.

“Şehit komutan Süleymani’nin öldürülmesine İran tarafından ilk yanıt verildi. Şimdi sıra komutan Mühendis’in öldürülmesine verilecek ilk yanıtta. Iraklılar cesur ve hevesli oldukları için yanıtları İran’ınkinden aşağı kalmayacaktır” dedi.

Irak: ‘Saldırı haberini gece yarısı aldık’

Öte yandan Irak Başbakanı Adil Abdül Mehdi’nin sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada İran’ın Irak’taki ABD üslerine saldırı öncesinde Irak tarafına kısaca haber verdiğini bildirdi.

Sözcü, “Gece yarısından az sonra İran İslam Cumhuriyeti’nden şehit Kasım Süleymani’nin öldürülmesine yapılan misillemenin başladığına ya da başlamak üzere olduğuna dair sözlü bir mesaj aldık” ifadesini kullandı.

Tahran’dan Abdül Mehdi’ye gönderilen mesajda İran’ın yalnızca ABD güçlerinin bulunduğu yerleri vuracağının kaydedildiği ancak konum belirtilmediği ifade edildi.

Sözcü Abdül Mehdi’nin ABD üsleri saldırıya uğradığı sırada Washington’dan da bir telefon aldığı belirtildi.

İran devlet televizyonu: En az 80 ABD askeri öldürüldü

İran devlet televizyonu, Irak’taki Amerika üslerine düzenlenen füze saldırısında en az 80 Amerika askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Saldırıda Amerika ordusuna ait helikopterler ve ekipmana da zarar verildiği öne sürüldü.

Irak Ordusu'nda yapılan açıklamada da yerel saatle sabah karşı 1:45-2:15 arasındaki yarım saatlik süreçte Irak'taki Amerika üslerine 22 füze fırlatıldığı belirtildi. Bunlardan 17'sinin Ayn El Esad Üssü'ne isabet ettiği, 5 füzenin de Erbil yakınlarında Amerika önderliğindeki koalisyonun kullandığı yerlere fırlatıldığı belirtildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan Irak askeri ya da vatandaşının olmadığı açıklandı. İran devlet televizyonuysa Irak'taki üslere 15 füze fırlatıldığını duyurdu.

İran devlet televizyonunda yer alan bir haberde ayrıca İran Devrim Muhafızları’nın bölgede 100 ayrı hedef belirlediği ve eğer Washington karşılık vermeye kalkarsa bu hedeflerin de kendilerinin ulaşabileceği noktalarda olduğu ifade edildi.

XS
SM
MD
LG