Erişilebilirlik

Irak’tan Türkiye’ye 48 Saat Süre


Irak Başbakanı Haydar el Abadi

Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Irak Kürt Bölgesi’ne gelen Türk askerlerinin Bağdat’ın izni olmadan giriş yaptığını belirterek Türkiye’ye birliğini çekmesi için 48 saat süre tanıdıklarını duyurdu.

Irak Başbakanı Haydar El Abadi başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Meclisi’nin bugünkü toplantısında Türk askerlerinin Irak’a girişi tartışıldı. Abadi’nin başkomutan sıfatıyla katıldığı toplantı ile ilgili Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’nin ülkeye yaptığı askeri müdahalenin görüşüldüğü” belirtildi.

Açıklamada Türkiye’nin Irak’ın rızası olmadan asker gönderdiği belirtilerek, “Türkiye, Merkezi Irak Hükümeti’nin rızası olmadan ve bilgilendirilmeden ülke topraklarına giriş yapmıştır. Bundan dolayı bu adım Irak’ın egemenliğine karşı ve komşu ülkeye yapılan saygısızlık olarak değerlendiriliyor” denildi.

Türkiye’ye askerlerini çekmesi için 48 saat süre tanındığı vurgulanan açıklama şöyle sona erdi ”Söz konusu güç 48 saat içinde çekilmediği takdirde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvurulacaktır.”

Bu arada Musul eski Valisi Esil Nuceyfi, Türk askerinin Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin isteği üzerine a geldiğini ve Musul operasyonu için hazırlık yapıldığını açıkladı. Ancak Başbakan Haydar Abadi, yaptığı yazılı açıklamada, “Irak Hükümeti’ne bilgi vermeden geldiler. Türkiye’den herhangi bir güç talebinde bulunmadık” demişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir birliği, Musul’un Başika bölgesine gelmişti. Birliğin gelişi tartışmalara neden olmuştu. Askeri kaynaklar birliğin IŞİD’e karşı peşmergeleri eğitmek için geldiğini söylemişti. Irak Başbakanı Haydar Abadi ise, Türk Ordusu’nun en kısa zamanda güçlerini bölgeden çekmesini istemişti.

XS
SM
MD
LG