Erişilebilirlik

Irak'taki Askeri Üsse Roketli Saldırı


16 Şubat 2021 - Irak'ın kuzeyinde ABD liderliğindeki güçlere yönelik roket saldırısı sonrası oluşan hasar

Irak ordusu ve koalisyon güçlerinden yapılan açıklamada, Irak'ın batısında ABD askerlerinin bulunduğu askeri üssün Çarşamba günü en az 10 roketle hedef alındığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, bir Amerikalı sivil taşeronun, roket saldırısı sırasında bir yere sığınırken geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bunun dışında saldırıda can kaybı olup-olmadığı henüz bilinmiyor.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, saldırıdan kimin sorumlu olduğu ve oluşan zararın boyutu konusunda şu anda bilgi verebilecek durumda olmadıklarını kaydetti.

Kirby, El Esat hava üssündeki savunma sistemlerinin devreye sokulduğunu ve Savunma Bakanı Lloyd Austin'in durumu yakından takip ettiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de, olayla ilgili incelemenin ardından, gerekli görüldüğü takdirde ABD'nin bir karşılık vereceğini söyledi.

Associated Press haber ajansına göre koalisyon güçlerinin sözcüsü Albay Wayne Marotto, roketlerin Anbar vilayetindeki Ayn El Esat hava üssüne yerel saatle sabah 07.20'de düştüğünü söyledi. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Irak ordusu, yaptığı açıklamada, saldırının büyük kayıplara yol açmadığını, güvenlik güçlerinin roket rampasının yerini tespit ettiklerini bildirdi. Iraklı bir askeri yetkili, fırlatma rampasının Anbar vilayetinin El Bağdadi bölgesinde bulunduğunu söyledi.

Anbar vilayetindeki Ayn El Esat hava üssüne düzenlenen saldırı, geçen hafta Amerika'nın İran destekli milislere ait hedefleri Irak-Suriye sınırında vurmasından ve bir milisi öldürmesinden sonraki ilk saldırıydı.

Associated Press haber ajansı, konuyla ilgili haberinde “Amerika'nın saldırısı, geçen yıl karşılıklı düzenlenen ve İran Devrim Muhafızları bünyesindeki Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat Havalimanı yakınlarında ABD'nin İHA saldırısıyla öldürülmesiyle sonuçlanan bir dizi karşılıklı saldırının tekrarlanması olasılığını akıllara getirdi” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günkü roket saldırısı, İran'ın geçen yıl Ocak ayında Süleymani'nin öldürülmesine misilleme olarak bir dizi füze saldırısı düzenlediği hava üssüne yapıldı. 2020'nin Ocak ayındaki saldırıda çok sayıda ABD askeri yaralanmış ve beyin sarsıntısı geçirmişti.

İngiltere'nin Irak Büyükelçisi Stephen Hickey son saldırıyı kınadı ve saldırının IŞİD'e karşı halen devam eden mücadeleye zarar verdiğini söyledi. Büyükelçi Hickey, Twitter mesajında, "Irak'taki koalisyon güçleri IŞİD'le savaşmak için Irak hükümetinin daveti üzerine ülkede bulunuyor. Bu terör saldırıları IŞİD'e karşı savaşı zayıflatıyor ve Irak'ı istikrarsızlaştırıyor" dedi.

Amerika ve İngiltere'nin yanısıra Ayn El Esat üssünde askerleri bulunan Danimarka da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Twitter mesajında, "Irak'taki Ayn El Esat üssüne düzenlenen aşağılık saldırılar kesinlikle kabul edilemez" ifadelerini kullandı. Danimarka silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, saldırı sırasında üste bulunan iki Danimarkalı'nın saldırıda yara almadığı kaydedildi.

Çarşamba günkü saldırı, Papa Francis'in merakla beklenen ve Bağdat'ın yanısıra Irak'ın güneyi ve kuzeydeki Erbil'i de kapsaması planlanan Irak ziyaretinden iki gün önce düzenlendi.

Amerika'nın Irak-Suriye sınırında geçen hafta düzenlediği saldırı, Erbil havaalanı yakınında Filipinli bir koalisyon taşeronunun öldüğü saldırı dahil Amerika'nın bölgedeki varlığını hedef alan bir dizi roket saldırısına karşılık olarak yapılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı, geçen haftaki saldırının ardından yaptığı açıklamada, koalisyon ortaklarıyla yapılan danışmalardan sonra "uygun askeri yanıtın" verildiği kaydedilmişti.

Koalisyon sözcüsü Albay Marotto, Iraklı güvenlik güçlerinin Ayn El Esat üssüne yönelik saldırıyla ilgili soruşturma yürüttüğünü bildirdi.

Amerika, geçen yıl eski Başkan Donald Trump döneminde Irak'taki askeri varlığını büyük oranda azaltmış, ABD güçleri Irak çapındaki birkaç üsten çekilerek çoğunlukla Ayn El Esat üssü ve Bağdat'ta toplanmıştı.

ABD'nin Irak Büyükelçiliği'nin de bulunduğu yoğun güvenlik önlemleri altındaki Yeşil Bölge'yi hedef alan roket saldırıları, eski Başkan Trump yönetiminde büyük rahatsızlık yaratmış, büyükelçiliği kapatma ve misilleme yapılması tehditlerine yol açmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG