Erişilebilirlik

Irak'ta Son Üç Yılın En Kanlı Ayı


BM Irak’ta Nisan ayının Haziran 2008’den beri en kanlı ay olduğunu bildiriyor.

BM’in Irak temsilciliği Perşembe günü yayınladığı raporda Nisan’da 712 kişinin öldüğünü ve1,633 kişinin de yaralandığını açıkladı.
Raporda ölenlerden 595’inin sivil, 117’sinin asker ya da polis olduğu belirtildi.
Iraklıların üçtebiri Bağdat ilinde öldürüldü ya da yaralandı. Şiddet olaylarından en çok etkilenen diğer iller Diyala, Selahaddin ve Kerkük olarak sıralandı.

Son iki ayda Irak’ta şiddet olaylarının artması, ülkeyi 2006 ve 2007 yıllarındaki mezhep çatışmalarına yeniden sürükleyebileceği kaygılarına yol açıyor.

Son olarak Çarşamba günü düzenlenen bombalı saldırılarda en az 11 kişi hayatını kaybetti.
Saldırılardan biri Bağdat’ın batısında, maaş kuyruğunda bekleyen hükümet yanlısı Sünni milisleri hedef aldı. Saldırgan, kuyrukta bekleyen milislere yaklaşarak yeleğine yerleştirdiği bombaları patlattı. Bu saldırıda üç milis ve bir sivil öldü. Patlamada 15 kişi de yaralandı.

Amerika’nın Irak’ı işgali sırasında bir grup Sünni aşiret, el Kaide’ye karşı Amerika’yla birleşerek Sahva adı verilen bir milis grubu kurdu. Amerikan kuvvetleri çekildikten sonra Bağdat’taki Şii ağırlıklı hükümete bağlı kalmaya devam eden Sünni milisler, Irak el-Kaide örgütü tarafından ihanetle suçlanarak zaman zaman saldırılara hedef oluyor.

Öte yandan Bağdat’ın el Hüseyniye semtinde bomba yüklü araçla düzenlenen bir başka saldırıda dört kişi öldü, 10’u aşkın kişi yaralandı.
Ramadi’de başka bir bomba yüklü aracın patlaması sonucu ise iki polis öldü, 10 kişi yaralandı.
XS
SM
MD
LG