Erişilebilirlik

Irak'ta Seçim Kanlı Başladı


Bağdat çevresinde düzenlenen bombalı saldırılardan biri
Irak’ta Amerikan askerlerinin 2011’de çekilmesinden sonra ilk kez yapılan seçimler kanlı başladı.

Polus üniforması giymiş saldırganlar Bağdat ve çevresindeki oy kullanılan yerleri, yol kenarına yerleştirilen bombalar ise seçimlerde güvenliği sağlamakla görevli asker ve polis konvoylarını hedef aldı. Saldıırılarda 50'yi aşkın kişi ölürken çok sayıda kişi de yaralandı.

En kanlı saldırı Bağdat'ın kuzeydoğusunda İran sınırına yakın Harakin kentinde meydana geldi.

Bir Kürt siyasi parti toplantısında bir intihar bombacısının ateşlediği patlayıcı cihaz 30 kişinin ölümüne, 50 kişinin de yaralanmasına yol açtı.
Kürtler saldırı sırasında Almanya'da tedavi gören Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'yi oyunu kullanırken gösteden bir videoyu izliyordu.

Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, Sünni militan grupların daha önce güvenlik güçlerini ve Şiileri hedef aldığı biliniyor.

Çarşamba günü yapılacak Meclis seçimlerinde oy kullanamayacak olan güvenlik güçleri, hastane ve hapishane personeli ile hasta ve mahkumlar için erken oy kullanma süreci Pazartesi günü başladı.

Uzmanlar, seçmenlerin etnik ve mezhep kökenlerine göre oy kullanacağını ve hiçbir siyasi partinin seçimlerde çoğunluğun desteğini alamayacağını tahmin ediyor.

Bu aradaTürk Hava Yolları internet sitesinde yaptığı açıklamayla 28, 29 ve 30 Nisan tarihleri arasında Irak’a yapılacak olan bütün uçak seferlerini güvenlik nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.
XS
SM
MD
LG