Erişilebilirlik

Irak'ta Kürt Parti Binasına Bombalı Saldırı


Saldırıda kullanılan bomba yüklü araçlardan biri
Iraklı yetkililer bir Kürt parti binasına düzenlenen çifte bombalı saldırıda en az 18 kişinin öldüğünü ve 65’i aşkın kişinin de yaralandığını bildiriyor.

Biri intihar saldırısı olan patlamalar Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliğine ait bir parti merkezinin dışında meydana geldi.
Yetkililere göre ikinci bomba ilk patlamadan sonra acil yardım ekipleri olay yerine ulaştıklarında patlatıldı.

Bağdat’ın kuzeydoğusunda Diyala iline bağlı Celavla kentinde meydana gelen saldırının sorumluluğunu Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı Sünni militan örgüt üstlendi. Örgüt Twitter hesabında yayınladığı açıklamasında saldırıyı Kürdistan’da Müslüman kadınların tutuklanmasına misilleme olarak düzenlendiğini önesürdü.

Celavla kenti Kürtlerle Arapların karşılıklı hak iddia ettiği tartışmalı bölgede bulunuyor.

Cumartesi günü de Anbar ilinde silahlı bir üniversiteye girerek çok sayıda öğrenciyi rehin alan silahlı militanlar daha sonra bunları serbest bıraktı. Irak polisinden yapılan açıklamada, Ramadi’deki Anbar Üniversitesi kampüsüne giren silahlı saldırganların üniversitenin üç kampüs güvenlik görevlisini öldürdüğünü bildirdi.

Saldırı sırasında üniversitede yüzlerce öğrenci bulunuyordu. Öğrenciler saldırganların kendilerini IŞİD militanları olarak tanıttıklarını söyledi.

Militanlar, Musul ve Samarra’da da saldırılar düzenledi. Musul’da militanlarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar ikinci gününü tamamlarken, yetkililer en az 38 militan ve 21 emniyet görevlisinin öldüğünü bildirdi.

Anbar, aylardır Sünni isyancıların mücadelesine sahne oluyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü, Anbar’da bu yılın başında Sünni isyancılar ve Şii hükümete bağlı güvenlik kuvvetleri arasında artan çatışmalar yüzünden yaklaşık 480 bin kişinin evlerini terk ettiğini bildirdi.

Anbar’da Felluce’nin tamamında ve il merkezi Ramadi’nin bir kısmında kontrol, El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının elinde.

BM’e göre bu yıl Irak’ta dört bine yakın sivil ve güvenlik görevlisi öldürüldü.
2013 yılında ise Irak’taki şiddet olaylarında 7 bin 800 sivil hayatını kaybetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG