Erişilebilirlik

Irak’ta Kanlı Amerikan Baskınına Yeni Soruşturma


Irak’ta Kanlı Amerikan Baskınına Yeni Soruşturma

Bağdat hükümeti, 2006 yılında 10 sivilin öldüğü Amerikan baskınıyla ilgili olarak yeni soruşturma açacağını açıkladı.

Başbakanlık dairesinden yapılan açıklamada, ortaya çıkan yeni belgelerin ölümlerin yargısız infaz olduğunu gösterdiği belirtiliyor.

Başbakan Nuri el Maliki’nin bir danışmanı, Wikileaks tarafından yayınlanan gizli belgelerin bunu kanıtladığını ileri sürdü. Belgelerde, olaydan kısa bir süre sonra baskını soruşturan bir BM uzmanının, ölümlerin yargısız infaz olduğuna karar verdiği belirtiliyor.

Amerikan askerleri, olay sırasında, Bağdat’ın kuzeyinde İshaki adlı bir köyde devriye geziyordu. İçinden üstlerine ateş açıldığı gerekçesiyle bir evi basan askerler aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 kişiyi öldürdü.

Iraklılar olayın başından beri Amerika’nın tezini reddediyor, evdeki kişilerin askerler tarafından intikam amacıyla öldürüldüğünü ve suçlarını örtbas etmek için hava desteğiyle evi imha etmeye çalıştıklarını ileri sürüyordu.

Amerikan ordusunun soruşturmasında askerlerin suçsuz olduğu sonucu çıkmıştı. Yetkililere göre, askerlerin içinden üzerlerine ateş açılan bir eve girip arama yapmaları çatışma kurallarına aykırı değil.

XS
SM
MD
LG