Erişilebilirlik

Irak'ta İntihar Saldırılarında 46 Kişi Öldü


Irak'ta bugün (Pazar) düzenlenen iki bombalı intihar saldırısında en az 46 kişi öldü. Yetkililer, saldırıların, El Kaide'ye karşı olan bir milis grubunu hedef aldığını açıkladı.

Saldırılardan biri Bağdat’ın güneybatısındaki Sünni mahallesi Rıdvaniye’de bir askeri üssün dışında düzenlendi. Maaşlarını almak için üssün dışında toplanan “Sahva” adlı hükümet yanlısı milislere saldıran bir intihar bombacısı 43 kişiyi öldürdü, 40 kişiyi de yaraladı.

Bir başka intihar bombacısı, Suriye sınırı yakınında Kaim kentinde yine Sünni milislere saldırdı. Burada da üç kişi öldü, altı kişi yaralandı.

Saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Eski isyancılardan oluşan Sünni milisler 2006 sonunda saf değiştirerek el-Kaide’ye cephe almış ve Amerikan kuvvetlerine yardım ederek savaşın seyrinin değişmesinde büyük rol oynamıştı.

Şii ağırlıklı Irak hükümeti Sünni milislerin yüzde 20’sini güvenlik güçlerine alma, diğerlerine de sivil sektörde iş verme sözü vermiş bulunuyor. Ancak süreç yavaş ilerliyor.

Irak'ta Mart ayında yapılan ve hala kesin sonucu belli olmayan seçimlerden buyana şiddet olaylarında artış görülüyor. Yetkililer olaylardan Irak'taki El Kaide grubunu sorumlu tutuyor.

XS
SM
MD
LG