Erişilebilirlik

Irak'ta Askerlik Şubesine Bombalı Saldırı


Irak’ta askerlik şubesine saldıran bir intihar bombacısı en az 23 kişiyi öldürdü, 36 kişiyi de yaraladı.
Bağdat’ın merkezindeki patlama askere yazılmaya gelen Iraklılar bina önünde kuyrukta beklerken meydana geldi.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.
Bir gün önce de Bağdat’ın kuzeyindeki Diyala ilinde en az 12 asker vurularak öldürülmüştü.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki Çarşamba günü Anbar ilindeki yerel aşiretleri Felluce ve Ramadi kentlerine giren el-Kaide bağlantılı İslamcı militanlarla savaşmaya çağırdı.

Maliki aşiret liderlerinden Sünni nüfusun yaşadığı bölgelerdeki iktidar mücadelesinde “akıllarını kullanmaları ve doğru tarafı tutmalarını” istedi.

Irak ordusu, halen Felluce’yi kuşatma altına almış durumda ve sadınıya hazır bekliyor. Ancak Başbakan Maliki eğer yerel liderler İslamcı militanlarla savaşırsa Irak kuvvetlerinin saldırmayacağını söyledi.

Irak Kızılay Örgütü Felluce’den yaklaşık 13 bin ailenin kaçtığını bildiriyor. Şii olan Başbakan MalikiIrak ordusuna halkın oturduğu mahallelere saldırmamaları emri verdiğini açıkladı.

Anbar ilindeki Felluce ve Ramadi, geçen hafta El Kaide militanlarının kontrolüne geçmişti.

Pazar günü Ramadi’deki çatışmalarda en az 34 kişi öldü. Savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırısından sonra kente giren Irak güvenlik güçleri İslamcı militanları geri çekilmeye ve dış mahallelerde toplanmaya zorladı.

El Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti ve Levant militanları, hem ordu, hem aşiretler hem de kendilerine karşı çıkan diğer Sünni gruplarla çarpışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG