Erişilebilirlik

'Irak'ta Son Bir Yılda 19 Bin Sivil Öldü'


Birleşmiş Milletler, Irak’ta 2014 yılı Ocak ayıyla 2015 yılı Ekim ayı arasında 19 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, evlerini terk edenlerin sayısınınsa 3 milyonu aştığını bildiriyor.

Irak’taki şiddet eylemlerinde görülen artış, IŞİD’in ülkenin kuzey ve batısındaki bölgeleri ele geçirmesine bağlanıyor. IŞİD’in yükselişi 2014 yılı ortasında dikkat çekmeye başlamış, Amerika ise 2014 yılının Ağustos ayında militanları hedef alan hava saldırılarına başlamıştı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad El Hüseyin, “Irak’taki ölü sayısına ilişkin korkunç bilanço, sivillerin ne kadar büyük zorluk içinde olduğunutam olarak yansıtmaya yetmiyor. İstatistikler sadece şiddet eylemlerinde ölen ya da yaralananların sayısını veriyor. Ancak çok sayıda insan gıda, su ve tıbbi hizmet gibi temel ihtiyaçlara erişimleri olmadığı için hayatını kaybetti” dedi.

Birleşmiş Milletler raporuna göre uluslararası insan hakları yasalarını sistematik olarak çiğneyen IŞİD militanları, çoğunluğu Ezidi olmak üzere 3 bin 500 kişiyi cinsel köle olarak kullanıyor. Raporda ayrıca Irak’ta hükümete bağlı güçlerin de insan hakları ihlallerinde bulunduğu yazılı.

Öte yandan rapor, 22 aylık süre içinde 8 bin Iraklı güvenlik görevlisinin de öldüğüne dikkat çekiyor. 3 bin 855 sivilse 2015 Mayıs ve Ekim ayları arasında yaşamını yitirdi. Bu rakam, 2014 yılının aynı dönemine göre yarı yarıya az. Bu da IŞİD’in Irak’daki kent ve kasabaları ilk ele geçirdiği dönemde uyguladığı şiddeti yansıtıyor.

Birleşmiş Milletler’e göre Irak’ta Ekim ayından bu yana bin sivil daha yaşamını yitirdi.

Birleşmiş Milletler Irak temsilcisi Jan Kubis, Iraklı güçlerin elde ettiği kazanımlara rağmen IŞİD militanlarının sivilleri evlerini terk etmeye zorlamaya ve öldürmeye devam ettiğini söylüyor. Kubis, uluslararası toplumu, IŞİD militanlarından geri alınan topraklarda yeniden yapılanma ve bu bölgelerde istikrar sağlama çabalarına destek vermeye çağırdı.

İntihar saldırılarıyla sivilleri doğrudan hedef alan IŞİD, halkı kalkan olarak kullanmak amacıyla militanlarını sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere yerleştiriyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Dairesi’ne göre bu yıl 10 milyon Iraklı, bir başka deyişle ülke nüfusunun üçte biri, yardıma muhtaç olacak.

XS
SM
MD
LG