Erişilebilirlik

Irak’ta Üniversite Öğrencileri Rehin Alındı


Ramadi'de Irak askerleri
Irak’ın Anbar ilinde silahlı saldırganlar bir üniversiteye girerek çok sayıda öğrenciyi rehin aldı. Irak polisinden yapılan açıklamada, Ramadi’deki Anbar Üniversitesi kampüsüne giren silahlı saldırganların üniversitenin üç kampüs güvenlik görevlisini öldürdüğünü bildirdi. Saldırı sırasında üniversitede yüzlerce öğrenci bulunuyordu

Olayın ardından güvenlik kuvvetleri baskın düzenleyerek kampüsü kuşatma altına aldı.

Militanlar, Musul ve Samarra’da da saldırılar düzenledi. Musul’da militanlarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar ikinci gününü tamamlarken, yetkililer en az 38 militan ve 21 emniyet görevlisinin öldüğünü bildirdi.

Anbar, aylardır Sünni isyancıların mücadelesine sahne oluyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü, Anbar’da bu yılın başında Sünni isyancılar ve Şii hükümete bağlı güvenlik kuvvetleri arasında artan çatışmalar yüzünden yaklaşık 480 bin kişinin evlerini terk ettiğini bildirdi.

Anbar’da Felluce’nin tamamında ve il merkezi Ramadi’nin bir kısmında kontrol, El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının elinde.

Üniversite saldırısını henüz üstlenen olmamakla birlikte, son aylarda saldırılarını yoğunlaştıran IŞİD militanların sorumlu olduğu düşünülüyor.
XS
SM
MD
LG