Erişilebilirlik

Irak'ın Kuzeyi Kana Bulandı


Musul yakınlarında etnik Şabak köyünde düzenlenen bombalı saldırı
Iraklı yetkililer çoğu Kürtlerin hak iddia ettiği kuzey bölgelerinde düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda en az 26 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

En kanlı saldırı Musul’un Şabak adlı etnik azınlığın oturduğu bir köyde meydana geldi. Bir araca yüklü bombanın patlamanın sonucu köyde yedi kişi hayatını kaybetti.
Nüfusunun yüzde 70’i Türkmen olan Tuz Kurmatu kentinin bir Şii mahallesinde iki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılarda beş kişi öldü. Bakuba kentinde de bombaların patladığı, en az bir kişinin öldüğü bildirildi.

Saldırıların meydana geldiği Nineveh, Selahaddin ve Diyala illerinin hepsi Irak’taki özerk Kürt bölgesinin sınırında bulunuyor. Kürt yönetimi bu illerin bazı bölgelerini Bağdat hükümetinin şiddetle karşı çıkmasına rağmen kendi topraklarına katmak istiyor.

Bir gün önce de Kerkük’te Iraklı Şiileri hedef alan bombalı saldırılarda en az altı kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Diyali ilinin Celevle kasabasında Kürdistan Yurtsever birliğinin bürosunun önünde patlayan bomba yüklü araç peşmergelere katılmak için gelen iki kişinin ölümüne yolaçtı.
XS
SM
MD
LG