Erişilebilirlik

‘Irak ve Suriye’deki Hava Operasyonlarında 801 Sivil Öldü’


Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan ABD öncülüğündeki koalisyon, hava operasyonlarında 2014’ten bu yana 801 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bu rakam, koalisyonun hava operasyonlarında olası sivil kayıplara yönelik soruşturmalar hakkındaki aylık açıklamalarının son versiyonunda verildi.

Açıklamada, “Sivillere karşı kasıtlı olmayan yaralama ya da ölümlere yol açabilecek eylemlerden dolayı kendimizi sorumlu tutmaya devam ediyoruz. Sivil kayıplar konusundaki tüm haberleri ciddiye alıyoruz ve mümkün olduğu kadar ayrıntılı inceliyoruz” denildi.

Bağımsız gruplarsa Ağustos 2014’te Irak’ta ve bir ay sonra da Suriye’de başlatılan operasyonlarda, koalisyonun açıkladığından çok daha fazla sivilin hayatını kaybettiğini söylüyor.

Airwars adlı bir izleme grubu, Ekim sonu itibariyle koalisyon hava operasyonlarında en az 5 bin 961 sivilin öldüğünü tahmin ettiklerini ve bu rakamın 9 bini geçebileceğini belirtti. Grup, bu sivillerden en az 1504’ünün Irak’ta, 3 bin 487’sinin Suriye’de öldüğünü kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de geçen ay sonunda yaptığı açıklamada, Suriye’de koalisyonun hava saldırılarında 2 bin 910 sivil ölümünü belgelediğini belirtmişti.

Hava operasyonlarının hızı Başkan Donald Trump’ın geçen Ocak ayında görevi devralmasından bu yana arttı. Koalisyon verilerine göre geçen Aralık ayında Irak ve Suriye’de günde ortalama 16 hava operasyonu düzenlenirken, bu sayı Ocak’ta günde 25’e, Ağustos ve Eylül’de ise günde 50’ye yükseldi.

Bu artış, Rakka ve Musul gibi büyük operasyonların düzenlendiği bir zamanda oldu. Rakka’nın Ekim ortasında IŞİD’den geri alınmasından bu yana hava operasyonlarının sayısı azaldı ve Kasım ayı tüm kampanya boyunca en az sayıda operasyon düzenlenen aylardan biri oldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG