Erişilebilirlik

Irak ve Suriye'de 13 Hava Saldırısı Daha


ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri IŞİD hedeflerine Suriye'de sekiz, Irak'ta beş hava saldırısı düzenlerken Şam hükümeti Moskova'nın önerdiği barış görüşmelerine katılmaya hazır olduğunu bildirdi

Amerikan ordusu, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Pazar günü IŞİD militanlarına Suriye’de sekiz ve Irak’ta beş hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Koalisyon güçlerinin hava saldırılarını organize ve kontrol eden Ortak Görev Gücü’nden yapılan açıklamada Suriye’deki saldırıların Türk sınırındaki Kobani kentinde yoğunlaştığı belirtildi.

Açıklamaya göre Irak’taki saldırılarda ise Sincar ve Musul yakınlarındaki IŞİD mevzileri vuruldu.

Koalisyon güçleri IŞİD’e karşı bir gün önce de altısı yine Kobani’de olmak üzere 12 hava saldırısı düzenlemişti. Irak’taki saldırılarda IŞİD’e ait bir petrol rafinerisi tahrip edilmişti.

Öteyandan Suriye hükümeti Moskova’da muhalif güçlerle görüşme masasına oturmaya hazır olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Şam’ın krize çözüm bulmak için Rusya’da danışma niteliğinde bir öngörüşme toplantısına katılacağı belirtildi.

Ancak görüşmeler yoluyla barışı sağlama yolunda ciddi engeller bulunuyor. Barış çabalarına katılmayan IŞİD halen Suriye’nin üçtebirini kontrol ediyor. Diğer muhalif gruplar ise Moskova’daki görüşme davetine verilecek yanıt konusunda bölünmüş durumda.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye ve muhalefet arasındaki görüşmenin Ocak sonunda gerçekleşmesini beklediğini ve gayri resmi olacağını açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG