Erişilebilirlik

Irak’ta Oylar Yeniden Sayılıyor


Irak seçim komisyonu, Mayıs ayında yapılan meclis seçimlerinde kullanılan oyların yeniden sayımına başladı. Sayım işlemleri kuzeydeki Kerkük kentinde başlatıldı. Bu süreç nedeniyle yeni hükümetin kurulmasının daha da uzaması bekleniyor.

Irak’ta Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonraki dördüncüsü olan 12 Mayıs seçimleri, son 15 yılın en düşük seviyede seçmen katılımına sahne olmuştu. Bunun nedeniyse, ülkenin işlevsiz siyasi sınıfına duyulan yaygın öfke.

Devlet televizyonu, oyların yeniden sayım işlemlerinden görüntüler yayınladı. Görüntülerde bir spor salonunda düzinelerce sandığın yere sıralandığı, komisyon çalışanlarının da oy pusulalarını elle saydığı görülüyor.

Seçim komisyonu, yeniden sayımların gelecek günlerde diğer altı bölgeye de genişletileceğini açıkladı.

Seçimlere, hile yapıldığı ve elektronik oy verme makinelerinde düzensizlik olduğu iddiaları nedeniyle gölge düşmüştü.

Irak Yüksek Mahkemesi geçen ay oyların kısmen yeniden sayımını onaylamıştı. Meclis, tüm oyların yeniden sayılmasını istiyordu. Yeniden sayım işlemlerinin ne kadar süreceği konusunda bir takvim verilmedi.

Seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Şii lider Mukteda el Sadr’ın öncülüğündeki ittifak 329 sandalyeli mecliste 54 sandalyeyle en yüksek oyu alan taraf oldu. Bu grubu, 47 sandalyeyle Şii milislerden oluşan İran'ın desteklediği blok izlerken, Başbakan Haydar El Ebadi’nin ittifakıysa 42 sandalye alabildi.

XS
SM
MD
LG