Erişilebilirlik

Irak’ta İntihar Saldırısı: 11 Ölü


Başkent Bağdat’ın kuzeyinde bir pazar yerinde bir intihar saldırganı içinde bulunduğu aracı patlattı. Saldırıda en az 11 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

Saldırı Şii mahallesi Raşidiye’de düzenlendi. Saldırgan, patlayıcı yüklü aracını meyve-sebze alışverişi yapanların üstüne sürdü. Saldırı nedeniyle, başkentin bir bölümündeki ana yollar kapatıldı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı, ancak yetkililer IŞİD’in önceki saldırılarıyla benzerlikler olduğunu açıkladı.

IŞİD’in geçen hafta düzenlediği iki ayrı intihar saldırısında en az 300 kişi hayatını kaybetti. İlk saldırı, Şii nüfusun yoğunlukta olduğu Kerada bölgesinde düzenlendi. 292 kişinin öldüğü saldırı, 2003 ABD işgalinden bu yana düzenlenen en kanlı saldırı olarak kayıtlara geçti. Geçen Perşembe düzenlenen bir başka saldırıda da IŞİD, Bağdat’ın kuzeyinde Şii türbesini hedef aldı, 37 kişi hayatını kaybetti.

IŞİD’in son dönemlerde saldırılarını artırması ABD’yi de harekete geçirdi. Savunma Bakanı Ash Carter, hafta başında Irak’a 560 asker daha göndereceklerini açıkladı.

Carter, yeni Amerikan güçlerinin gelecek bir iki hafta içinde Irak’a varacaklarını söyledi. Askerler, Musul harekatına destek verecek ve IŞİD'den geri alınan Kayyara hava üssünün yeniden yapılanmasından sorumlu olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG