Erişilebilirlik

Irak'ta Aynı Kahvehaneye İkinci Bombalı Saldırı


Balat’taki kahvehane, bir buçuk ay önce de 16 kişinin öldüğü bombalı saldırıya hedef olmuştu
Irak’ta Cumartesi günü düzenlenen saldırılarda çok sayıda kişinin öldüğü bildiriliyor.

İlk saldırı, Ademiye’de Şii hacıları hedef aldı. Hacıların dokuzuncu Şii İmam Muhammet el Cevat’ın türbesine yürüdükleri sırada patlayan bomba en az 50 kişinin ölümüne yol açtı.

Yine Şiiler’in yoğun olduğu Balat kentinde bir intihar eylemcisi bir kahvehaneye girerek üzerindeki bombaları patlattı. Olayda en az 13 kişi öldü. Balat’taki aynı kahvehane, bir buçuk ay önce de 16 kişinin öldüğü bombalı saldırıya hedef olmuştu. Balat, Bağdat’ın 80 kilometre kuzeyinde, Sünniler’in yoğun olduğu Tikrit’e de yakın bir kent.

Musul’da ise el Şarkiyye televizyonuna çalışan iki muhabir, kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda öldürüldü.

Hiçbir saldırıyı üstlenen olmadı.

Son aylarda Irak’ta mezhep gerginliği artmış durumda. Militanlarsa hedef olarak, lokanta, kahvehane, pazaryeri, cami, cenaze töreni gibi kalabalık alanları seçiyor.

Bu yılki şiddet olaylarında ölenlerin sayısıysa, Irak’ta savaşın en şiddetli dönemi olan 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye çıktı. Ülkede çoğunluktaki Şii ve azınlıktaki Sünniler arasında bir iç savaş yaşanmasından kaygı duyuluyor.
XS
SM
MD
LG