Erişilebilirlik

'Irak Türkmenler’i Katliama Uğruyor'


IŞİD’in Kuzey Irak’ta birçok bölgeyi ele geçirmesi nedeniyle ciddi bir tehlike içinde olan etnik gruplardan biri de Türkmenler. Ülkede mezhep savaşı çıkacağı yolundaki kaygılar giderek artarken, can güvenliği olmadığı için IŞİD işgali altındaki bölgeleri terk eden Türkmenler’in zor durumda olduğu bildiriliyor.

Amerika’nın Sesi Azeri Bölümü’nün sorularını yanıtlayan eski Irak milletvekili ve Irak Türkmen Cephesi eşkurucusu Ekrem Fevzi Türkman, bölgedeki son durumu değerlendirdi.

VOA – Bölgede son durum nedir?

Türkman – “Irak Türkmenler’i katliama uğramaktadır, Türkmenler’in kimliği, varlığı, tarihi, coğrafyası yok edilmektedir. Kerkük ve diğer kent ve kasabalarda yaşayan Türkmenler şu anda çok zor şartlar altında, derbeder durumda. Nakşibendi ve Saddam’ın kalıntıları ve diğer silahlı teröristler, ki buna peşmergeler de dahil, Türkmen topraklarını gasp ettiler. Tüm Türk dünyasına bize destek olmaları için sesleniyoruz. Yaralılarımız var, hastalarımız var, savaşmak için silaha ihtiyacımız var. Bizim hiç kimsemiz yok ve Türk dünyası maalesef suskun kalmış durumda. Şu anda Telafer’de binlerce insan derbeder olmuş ve öldürülmüştür.”

VOA – Türkmen cephesindeki silahlanmayla ilgili bilgi verir misiniz?

Türkman – “Irak’ta Türkmenler hariç, hemen bütün herkes silahlanmış durumda. Bir hafta önce Şii lider Ali El-Sistani IŞİD’a karşı savaş çağrısı yapmıştı. Bir yer işgal olduysa insanların silahlanması gerekir, bu hem din kitaplarında, hem de uluslararası yasalarda tanımlanmıştır. Bu çağrı yerinde olmasına rağmen, artık çok geç. Ben, halkın silahlanmasını daha Irak Savaşı’nın başladığı 2003 yılında savunmuştum. Çünkü bu topraklarda orman kanunu, ordu kanunu geçerli. Mezapotamya ve Bağdat gerçeği budur.”

VOA – Hangi kentler IŞİD kontrolu altında?

Türkman - “Türkmenler hiçbir yere hakim değil; Peşmergeler Kerkük’ü ele geçirmiş, Nakşibendiler Yenice Kasabasını, IŞİD Süleymaniye’yi, Maliki taraftarları da Amirli’yi ele geçirmiş durumda. Millet yardım, destek bekliyor. Silah, gıda tükenmiş durumda. Bunlar katliam yapıp, yıkıp, yakmak için buraları ele geçiriyor. Kısa süre önce Maliki hükümeti Telafer’e silah ve mühimmat yardımında bulundu.”

VOA – Hükümet bölgeye savunma için destek veriyor, öyle mi?

Türkman – “Evet, binlerce insan silahlanıp bu bölgeleri kurtarmak için birlik içinde hareket ediyor.”

VOA – IŞİD’in Bağdat’a ilerlerken başkentte durum nasıl?

Türkman – “Hayat Bağdat’ta normal bir şekilde devam ediyor. Hükümet, güvenlik güçleri ve asker her türlü tedbiri almış gibi görünüyor. Bağdat’ta tek bir IŞİD üyesi yok.”

VOA – IŞİD Irak ve Türkmenler açısından ne derecede tehlikeli?

Türkman – “Irak şu anda bütün teröristleri, istihbaratçıları barındıran ülke konumundadır. Bütün hesaplar, Irak toprakları üzerinden yapılmaktadır. Bütün komşu ülkeler, birbiriyle olan düşmanlıklarını bu topraklar üzerinde hesaplaşarak vermekte. Maalesef Türkmenler’e hiçbir taraftan ne insani ne de askeri destek yardımı olmadı. Kapalı kapılar ardında yapılan bazı anlaşmalar nedeniyle Kerkük ve Süleymaniye çok ucuza satıldı.”
XS
SM
MD
LG