Erişilebilirlik

Irak Suriye’de Daha Fazla Rol Peşinde 


Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, gönderdiği bir güvenlik delegasyonunun Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı ile görüştüğünü açıkladı. Abdülmehdi, ABD askerlerinin çekilmesi sonrası Suriye’de IŞİD’le mücadelede Irak’a büyük bir rol düşeceğinin de sinyalini verdi.

Muhabirlere bilgi veren Irak Başbakanı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ile ilgili ‘‘Bu konu çok fazla komplikasyon barındırıyor’’ dedi. Suriye ile 600 kilometrelik sınırları olduğunu hatırlatan Adil Abdülmehdi, ‘‘DEAŞ sınırda ve Suriye’de yaşanacak herhangi bir olumsuz gelişme bizi etkileyecektir’’ diye konuştu.

Başbakan Abdülmehdi, Şam’ı ziyaret eden Irak delegasyonunun, ABD’nin çekilmesiyle IŞİD’in güç kazanması olasılığına karşı inisiyatif almak için Suriye’ye gittiğini kaydetti. Abdülmehdi, halihazırda Irak’ın IŞİD militanlarına karşı Suriye topraklarına hava saldırısı düzenlemesi anlaşmasının da ötesine geçmek istediklerini dile getirdi ancak ayrıntı vermedi.

Adil Abdülmehdi, Suriye’de Irak kuvvetlerinin daha aktif olup olmayacağı sorusuna ise, ‘‘Suriye’de faaliyet gösteren gruplar var Irak bu sorunla başa çıkmak için en iyi seçenek’’ yanıtını verdi.

İran’ın desteklediği Iraklı Şii paramiliter gruplar, Sünni olan IŞİD’e karşı Suriye’de çatışıyor. Başbakan Abdülmehdi daha önce de Suriye sınırında 2 bin kadar IŞİD militanının olduğunu ve Irak’a geçmeye çalıştıklarını söylemişti.

XS
SM
MD
LG