Erişilebilirlik

Irak Sınırındaki Cenaze Krizi Çözüldü


Türkiye-Irak sınırında 10 gündür bekletilen cenazelerin alışması için yapılan girişimler sonuç verdi. Sivil toplum kuruluşları, IKBY Başkanı Mesut Barzani ve HDP Şırnak Milletvekillerinin hükümet nezdinde yaptıkları görüşmeler sonucu cenazelerin verilmesi kararlaştırıldı.

Soğutma sistemli bir TIR’ın içinde bekletilen cenazeler sabaha karşı Türkiye tarafına alındı. Günlerdir Habur Sınır kapısında bekleyen aileler cenazeleri teslim alarak, memleketlerine doğru yola çıktı. Alman Vatandaşı Kevin Jochım’ın cenazesi de ülkesine gönderildi. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, cenazelerin alınması ve toprağa verilmesi sırasında provokasyon yapılabileceğine dikkat çekerek, aileleri uyardı.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise halen Suriye’nin Derik kasabası ve Mürşitpınar sınır kapısında Türkiye’ye getirilmeyi bekleyen 20’ye yakın cenazenin bulunduğunu söyledi.

Türkiye-Irak sınırındaki cenaze krizi 11 gün önce başladı. Irak ve Suriye’de IŞİD’le savaşırken ölen 13 YPG ve YPJ militanının cenazeleri Türkiye’ye getirilmek istendi. 12’si Türkiye Vatandaşı olan ölülerin geçişine izin verilmedi. Tüm girişimler sonuçsuz kalınca İHD suç duyurusunda bulundu. Son olarak IKBY Başkanı Mesut Barzani devreye girerek Türkiye ile görüştüğünü açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG