Erişilebilirlik

Irak Sınırına Tank Sevkiyatı


Öğle saatlerinde yola çıkan yaklaşık 30 araçlık konvoy Aksaray’ı geçerek Adana’ya doğru devam etti. Konvoyla aynı güzergahı kullanan bir görgü tanığının Amerika’nın Sesi’ne verdiği bilgiye göre TIR’lara yüklü tanklar Adana yönüne doğru hareket etti. Aynı görgü tanığı 30 kadar tankı ve bir adet de obüs topu gördüğünü söyledi.

Askeri kaynaklar Ankara’dan 28’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan tanklar, tank kurtarıcılar ile Çankırı’dan tekerlekli araçlar ve iş makinalarının yola çıktığını söyledi. Yola çıkan askeri birliğin Şırnak’ın Irak sınırındaki Silopi ilçesine gideceği öğrenildi.

Ancak birliğin Musul operasyonu için Irak geçip-geçmeyeceği öğrenilemedi. Türkiye, Güneydoğu’da süren operasyonlar için de sık sık bölgeye askeri birlik sevk ediyor.

Ancak Türkiye son zamanlarda Musul’a gireceğinin sinyallerini veriyor. Türk yetkililer Haşdi Şaabi isimli Şii grubun Musul’a girmesinin önleneceğini açıklamıştı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, sınıra yapılan zırhlı araç sevkiyatına ilişkin olarak "Bölgemizde önemli gelişmeler var. Bir taraftan Türkiye'nin içerisinde çok ciddi bir terörle mücadele var, diğer yandan da sınırımızın hemen diğer tarafında önemli gelişmeler var. Bütün bu gelişmelere hazırlıklı olmak açısından yapılan bir çalışma bu. Türkiye her türlü ihtimale önceden hazırlık yapmak durumunda, bu hazırlıkların bir parçası," dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG