Erişilebilirlik

Irak Ordusu Sivillere Varil Bombası Atıyor


Örgüt son raporunda Bağdat’ın yalanlamalarına rağmen, Irak ordusunun varil bombası kullandığını bildiriyor.

Irak hava kuvvetleri son dönemde cihatçı IŞİD örgütünün (Irak ve Şam İslam Devleti) ele geçirdiği, Fellucce, Musul ve Tikrit gibi kentleri bombalıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, cihatçı isyancılara karşı mücadelenin orduya canı istediği gibi sivilleri öldürme yetkisi vermediğini bildirdi.

Örgüt Iraklı komutanların, yerleşim yerleri üzerinde bu patlayıcıları kullanarak savaş suçu işlediklerini ve sorumlu tutulacaklarını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı seçimi kilitlendi

Bu arada, Bağdat’ta parlamento, dini ve etnik gruplar arasındaki yetki paylaşımı çerçevesinde yeni cumhurbaşkanının seçimini bir gün daha erteledi.

Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, Irak’ın hükümetsiz daha uzun süre götüremeyeceği uyarısında bulundu. Mladenov, Irak’ın toprak bütünlüğünün tehlike altında olduğunu söyledi.

Irak Anayasası’na göre başbakan Şii, cumhurbaşkanı Kürt, parlamento başkanı da Sünniler’den seçiliyor. Ancak milletvekilleri adaylar konusunda anlaşabilmiş değil. Şu ana kadar yalnızca Meclis’e yeni başkan seçilebilmiş durumda.

XS
SM
MD
LG