Erişilebilirlik

'Irak Ordusu Musul'u Geri Almaya Hazırlanıyor'


A member of the Iraqi security forces opens fire during clashes with fighters from Sunni militant group Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) in Ibrahim bin Ali village, west of Baghdad, June 24, 2014. Iraqi army soldiers clashed with militants from

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Irak ve Kürt kuvvetlerinin Nisan ya da Mayıs aylarında Musul’u IŞİD’in elinden geri almak için operasyon başlatmayı planladığını açıkladı.

Adını açıklamayan ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı yetkilisi, Irak ordusunun bu iş için 25 bin kişilik bir asker gücü hazırladığını bildirdi. Ayrıca Peşmerge güçleri de IŞİD’i Musul’un kuzeyi ve batısından kıskaca alarak operasyona yardım edecek.

Amerika bazı ortaklarıyla birlikte son birkaç aydır IŞİD’e karşı hava operasyonları düzenliyor. Washington ayrıca Irak kuvvetlerine eğitim ve lojistik destek de sağlıyor.

Amerikalı yetkili, operasyonun Nisan ya da Mayıs ayında yapılmaması durumunda araya Ramazan’ın gireceğini ve daha da erteleneceğini bildirdi. Pentagon IŞİD’in Musul’da 2 bin kadar savaşçı bulundurduğunu tahmin ediyor. Örgüt, Irak’ın ikinci büyük kentini Haziran ayında ele geçirmiş, kenti tutan Irak birlikleriyse kaçmıştı. IŞİD kentteki Türk Başkonsolosluğu’nu da basarak 40’ın üzerinde kişiyi rehin almıştı.

Bağdat hükümeti, Musul’un geri alınmasını en önemli hedeflerinden biri haline getirmiş durumda.

Bu operasyonu neden kamuoyuyla paylaştığı sorulan Amerikalı komutan, bunun Irak kuvvetlerinin ne kadar ciddi ve kararlı olduğunu göstermek açısından önemli olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG