Erişilebilirlik

Irak Ordusu Musul’a Doğru Harekete Geçti


Musul operasyonunun ikinci gününde kentin güneyindeki Geyare köyü yakınlarında mevzilenen Irak güçleri, sabah saatlerinde Nemrud ve Hamam Ali’ye doğru harekete geçti. Ordu sabah, El-Zawiyah köyünü IŞİD’ten geri aldı. Irak ordusu daha sonra Hamdaniye Kasabası’na yöneldi. Kasaba yakınlarındaki köyler ele geçirilirken, aylar sonra bölgede Irak bayrağı dalgalandı.

Irak ordusunun dün ele geçirdiği Abbas, Kani Haram köyleri bu sabah IŞİD’in saldırısına uğradı. Ordu birliklerinin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı.

Kani Haram köyünde sert direnişle karşılaşan Irak ordusu geri çekildi. Ordu birlikleri köy dışında mevzilendi.

IŞİD bomba yüklü bir aracı askerlerin arasında patlattı. Olayda yaralananlar oldu. Her iki köy içinde de çatışmalar sürüyor. Irak birlikleri Abbas köyünde çok sayıda tünel tespit etti. Ordu, bu iki köyde kontrolü sağladıktan sonra çok sayıda yabancı savaşçının bulunduğu Hıdır İlyas ve Selame bölgesine yönelecek. Irak ordusu dünden bu yana 9 köyü ele geçirdi.

Dün başlayan operasyonda 9 köyle birlikte 200 kilometrekarelik bir alan IŞİD'ten temizlendi. Hazır cephesinde ise bugün sessizlik hakimdi. Dün ele geçirdiği mevzileri tutan Peşmerge güçleri bugün harekete geçmedi. Peşmerge güçleri, dün alınan köylerde patlayıcı temizliği yapmaya başladı.

Operasyonun ilk gününde 10 Peşmerge ile 80’e yakın Irak askeri yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden Peşmergeler’den birinin Mardin'in Kızıltepe nüfusuna kayıtlı Servet Abişka olduğu ortaya çıktı. Abişka'nın, 2008 yılında PKK'ya katıldığı, daha sonra örgütten ayrılarak Peşmerge olduğu belirtildi. Ailesi cenazeyi Türkiye’den toprağa vermek istedi. Ancak Abişka’nın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine izin verilmedi. Bu arada ölen IŞİD’lilerin üzerinde çıkan belgelere göre, örgüt Kürt militanlarını cepheye gönderdi.

Öte yandan Irak Hava Kuvvetleri, IŞİD’in kontrolündeki bölgelere havadan bildiri atarak, halka ayaklanma çağrısı yaptı. Daha önce de halka IŞİD’le birlikte hareket etmemeleri çağrısı yapan ordu, bildirilerde, “IŞİD’in elinde olan bölgelerdeki halka, örgütün karargâh, cephanelik ve toplanma noktalarından uzak durmaları çağrısında bulunuyoruz. IŞİD’le bağlantı halinde olanlara da bir an önce örgüt saflarından ayrılmaları uyarısında bulunuyoruz,” dedi.

Bu arada, IŞİD’in iki yıldır elinde tuttuğu Musul’da kamu kurumlarının yüzde 95’i talan edildi. Alt yapı sistemleri tahrip edilen kentin yaşanabilir hale gelmesi için ilk etapta 4 milyar dolara ihtiyaç var. Kentte hayatın tamamen normale dönmesi için 10 milyar dolar harcanması gerekiyor. Uzmanlar, Musul savaşının 2 milyar dolara mal olacağını öngörüyor.

XS
SM
MD
LG