Erişilebilirlik

Irak Kuvvetleri Tikrit'e Doğru İlerliyor


Şii milisler tarafından desteklenen Irak ordusu Tikrit yakınındaki el-Elam kasabasını IŞİD militanlarından geri alırken ABD Merkez Kuvvetleri komutanı Orgeneral Lloyd Austin Çarşamba günü Ankara'yı ziyaret ediyor

Tikrit’i IŞİD militanlarından geri almak için saldırıya geçen Irak kuvvetleri, operasyonun ikinci haftasında kent yakınlarındaki bir kasabanın daha kontrolunu ellerine geçirdi. Şii milisler tarafından desteklenen Irak ordusu IŞİD militanlarını el-Elam kasabasından çıkartmayı başardı

Yerel yetkili Leyt el-Cubiri Reuter haber ajansına, el-Elam kasabasını Tikrit ve Musul’u geri almada bir karargah gibi kullanacaklarını söyledi.

IŞİD militanları Selahaddin ilinin başkenti Tikrit’in kontrolunu geçen Haziran ayında ele geçirmişti. Hükümet kontrolundaki Bağdat ve IŞİD’in elinde tuttuğu Musul arasında bir köprü görevi gören Tikrit’i IŞİD’den geri almanın terör örgütüne Irak’ta vurulacak büyük bir darbe olacağı belirtiliyor.

Öteyandan Amerika önderliğindeki koalisyon uçakları geçtiğimiz son iki günde de Felluce, Kerkük, Musul çevresinde IŞİD hedeflerini vurarak Irak güvenlik güçlerine desteğini sürdürdü. Koalisyon uçakları ayrıca Kobani’de de IŞİD hedeflerini vurmaya devam etti.

Amerika’nın Sesi Kürtçe Bölümü Irak muhabiri Dilşad Enver, Peşmergeler'in Pazartesi günü Kerkük çevresinde başlattığı ve çok sayıda köyü ele geçirdiği operasyon öncesi, IŞİD’in güney ve batıdaki hedeflerini vuran koalisyon hava saldırılarının etkili olduğunu bildiriyor.

Selahaddin İl Konseyi üyesi olan Hasan Muhammet, Irak ve İran hava güçlerinin Amerika ve müttefikleriyle kıyaslanamayacağını belirterek “Eğer koalisyon güçlerinin uçakları Tikrit operasyonuna destek verseydi, operasyon çok daha başarılı olurdu” dedi.

Bu arada Amerika Merkez Komutanı General Lloyd Austin Çarşamba günü Ankara’da Türk askeri yetkilileriyle görüşecek. Görüşmede, Musul’da IŞİD’e karşı Nisan ya da Mayıs ayında başlatılması planlanan askeri operasyonun ele alınması bekleniyor. Görüşmede ayrıca Amerika’nın Türk hükümetiyle anlaşmaya vardığı Suriyeli ılımlı muhalif güçlerle ilgili Eğit-Donat programının da gündeme geleceği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG