Erişilebilirlik

Irak Kana Bulandı


Irak Kana Bulandı

Irak’ın çeşitli kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda en az 60 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Iraklı yetkililer intihar bombacılarının kuzeyde Kerkük, Diyala, Tikrit ve güneyde Kut, Necef ve Kerbela’daki hedeflere aynı zamanlarda saldırdıklarını açıkladı.

Yetkililer en şiddetli saldırının Kut kentinde meydana geldiğini, bu kentdeki iki patlamada en az 37 kişinin öldüğünü, 60’ı aşkın kişinin yaralandığını bildirdi. Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda ise Kerbela’da iki, Necef’te üç kişi hayatını kaybetti.

Kuzey’de Tikrit bir anti-terör timini hedef alan iki intihar bombacısı ikisi polis en az üç kişiyi öldürdü.

Yine kuzeyde diyila ilinde bombalı saldırılarda sekiz kişi ölürken Kerkük’te meydana gelen iki ayrı patlamada bir kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Dün de Bağdat’ta ardarda düzenlenen iki bombalı saldırıda beş güvenlik görevlisi öldürüldü.

Patlamalarda iki subayla üç askerin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Saldırı, Amerikan kuvvetlerinin Irak’ta kalış süresinin uzatılmasıyla ilgili tartışmaların sürdüğü bir sırada meydana geldi. Bazı Amerikalı ve Iraklı yetkililer, Amerikan askerlerinin yıl sonunda çekilmesinden sonra Irak kuvvetlerinin ülke güvenliğini sağlayamayacağından kaygı duyuyor ve kalış süresinin uzatılmasını istiyor.

Ancak Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, Amerikan kuvvetlerinin çekilmesinin güvenlik açısından yararlı olacağını savundu. Haşimi, Amerikan askeri varlığının uzatılmasının “çözüm değil sorun” yaratacağını söyledi.

Iraklı yetkililer aybaşında bazı Amerikan kuvvetlerinin Aralık’tan sonra ülkede kalıp Irak ordusunu egitmeye devam etmesi konusunu görüşebileceklerini açıklamıştı.

Salı günü radikal Şii lider Muktada el-Sadr, Amerikan kuvvetlerinin Irak’ta kalmasına karşı çıktı. Sadr, Amerikan askerlerinin Aralık’tan sonra ülkede kalmaları halinde direnişle karşılaşacakları uyarısında bulundu.

XS
SM
MD
LG