Erişilebilirlik

Irak İçişleri Bakanı İstifa Etti


Bağdat’ta 200’den fazla kişinin öldüğü intihar saldırısının ardından Irak İçişleri Bakanı Muhammed Gabban 2003 ABD işgali sonrasının en kanlı saldırısı nedeniyle istifa kararı aldı. Gabban, El İbadi istifayı kabul edinceye kadar, yetkilerini yardımcısına devretti.

Arama kurtarma ekipleri, saldırıda kaybolanları bulmak için patlamanın olduğu Kerada bölgesindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi. Örgüt, Şiileri hedef aldığını açıkladı.

Saldırı Ramazan ayının son günlerinde yaşandı. Birleşmiş Milletler’in Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis de saldırıların geçici olarak durmasını umduğunu söylemişti.

Kubis, “Teröristler, insanların bir araya geldiği pazaryerlerini, camileri ve sokakları hedef almak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Dini ortamlarda İslami değerlere saygısızlık ederek, daha fazla sivile zarar vermeye çalışıyorlar” demişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin de masum hayatların kaybından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve IŞİD’in dehşet verici zulmünü lanetledi.

Ancak El Hüseyin, hükümet yanlısı Şii milislerin, Sünni sivillere yönelik saldırılarını arttırdığına dair haberlere de dikkat çekti. El Hüseyin, Irak hükümetine, IŞİD’den kurtarılan bölgelerde sivillerden intikam alma peşindeki milisleri kontrol altına alması çağrısı yaptı.

Zeyd hükümetten, geçen ay Felluce’nin IŞİD’den geri alınması sonrası, milisler tarafından kaçırılan 600 erkek ve çocuğun acilen yerinin belirlenmesi ve serbest bırakılması için çalışmasını da istedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville de evlerinden olup hükümet kontrolundaki kamplara giden sivillere kötü muamele yapıldığın açıkladı. Sözcü, ‘Hizbullah Tugayları’ adlı Şii grubun erkekleri ve oğlanları, kamptan ayırdığını söyledi.

“Bazen 60’tan fazla erkek bir odaya doluşturuluyor” diyen Colville, bazı görgü tanıklarının da “Su isteyen ya da havasızlıktan şikayet edenler odadan çıkarılıp vuruluyor, boğuluyor ya da ölümüne dövülüyor. En az dört kişinin de boynu vuruldu” sözlerini aktardı.

Şiddet döngüsünün kırılamadığı Irak’ta Başbakan Abadi, geçen pazar saldırı bölgesini ziyaret etmiş ve halkın tepkisi ile karşılamıştı. Basın toplantısında öfkeli bir tutum sergileyen Abadi, Bağdat’ta güvenlik önlemlerinin sıkılaştırılması talimatı vermişti.

Hükümet hafta başında da, beş teröristin idam edildiğini, daha fazla saldırı planlayan 40 kişinin de tutuklandığını açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG