Erişilebilirlik

Irak Hükümeti Kuzeyde Askerlerin İlerlemesini Durdurdu


Irak Başbakanı, Irak’ın kuzeyindeki tartışmalı bölgeleri Kürtlerden geri alarak merkezi hükümete bağlamak için bölgede konuşlandırılan askerlerin ilerlemesini 24 saatliğine durdurma emri verdi.

Başbakan Haydar El Ebadi, yaptığı yazılı açıklamada kararın alınma sebebinin “aynı ulusun çocukları arasında çatışma çıkmasını ve kan dökülmesini önlemek” olduğunu bildirdi.

Açıklama, IŞİD’le mücadele eden Amerika liderliğindeki koalisyondan, Kürt kuvvetleri ve Irak merkez hükümetinin askerleri arasında ateşkes sağlandığına dair gelen çelişkili bilgilerin ardından yapıldı.

Önce iki taraf arasında ateşkes anlaşmasına varıldığını açıklayan Koalisyon daha sonraysa, açıklamanın yanlış olduğunu ancak görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti.

Erbil ve Bağdat arasında Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde (IKYB) yapılan bağımsızlık referandumunun ardından artan gerilim, ayın ilk günlerinde şiddete dönüşmüştü.

Federal kuvvetler, Kerkük kenti dahil olmak üzere Kürtler’in IŞİD’den aldığı tartışmalı bölgeleri geri ele geçirince çatışmalar başlamıştı. IŞİD bu bölgeleri 2014’te ele geçirmişti. Kürt güçlerinin büyük kısmı Irak birlikleri bölgeye girince çatışmaya girmeden bölgeyi terk etti. Ancak yer yer küçük çatışmalar yaşandı ve gerilim hala devam ediyor.

Kürtler bağımsızlık referandumunu IKYB’yi oluşturan üç vilayette ve Bağdat’ın hak iddia ettiği ancak o dönemde fiili olarak Kürtler’in kontrol ettiği bazı bölgelerde Eylül ayında yapılmıştı.

Irak Başbakanı Haydar el Ebadi, referandumun ardından oylamanın iptal edilmesini ve bölgede sınır kontrolüyle diğer alt yapı tesislerinin federal güçlere devredilmesini istemişti.

Kürt yetkililerin bu hafta referandumun sonuçlarının “dondurulması” önerisinde bulunmuş ancak Başbakan Ebadi bu öneriyi reddetmişti.

Dün ayrıca Irak yönetimi, IŞİD’in ülkede hala elinde tuttuğu son toprak olan Anbar eyaletinin batı ucunu da geri almak için operasyon başlattığını açıklamıştı. Abadi, operasyonların Qaim ve Rava kentlerini almak için yapıldığını, militanların ölmek ya da teslim olmak arasında seçim yapmaları gerektiğini söylemişti.

Koalisyon yetkilileri Bağdat ve Erbil arasındaki gerilimin İŞİD’e karşı yürütülen savaştan dikkatleri dağıttığı yönünde tarafları uyarıyor.

XS
SM
MD
LG