Erişilebilirlik

Irak Havice İçin Operasyon Başlattı


Irak Başbakanı Haydar El-Ebadi, IŞİD’in Irak’ta hala elinde bulundurduğu son yerlerden biri olan Havice’nin kentini geri almak için operasyon başlatıldığını açıkladı.

Havice, başkent Bağdat’ın 240 kilometre kuzeyinde ve Kerkük’ün hemen batısında yer alıyor.

IŞİD militanları 2014’ten bu yana Havice’nin kontrolünü elinde bulunduruyor.

Birleşmiş Milletler (BM), son üç yılda 100 bini aşkın sivilin bölgeden kaçtığını ve kaldığı tahmin edilen 85 bin kişininse gelecek haftalardaki çatışmalardan “muhtemelen ağır biçimde etkileneceğini” belirtiyor.

BM İnsani Yardım Dairesi, sayıları giderek artan kaçanlara yardımcı olmak için yerel yetkililer ve yardım gruplarıyla birlikte çalıştığını açıkladı.

Irak güçleri hafta başında da batıdaki Anbar bölgesinin bazı kesimlerinde IŞİD militanlarına karşı ayrı bir operasyon başlatmıştı.

ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, “Irak güvenlik güçlerinin son başarıları, IŞİD’in Irak’ta yok edilmesi çabasında sağladığı ivmeye işaret ediyor” dedi.

Dillon, Havice operasyonu öncesinde de Irak hava kuvvetlerinin IŞİD militanlarını teslim olmaya çağıran milyonlarca broşürü havadan dağıttığını söyledi.

Koalisyona ait savaş uçakları, bir haftayı aşkın süredir Havice bölgesinde IŞİD’in tünelleri, araçları, silahları, savaş mevzileri ve bir bomba üretim tesisini hedef alan hava saldırıları düzenledi.

Koalisyonun strateji ve destekten sorumlu komutan yardımcısı Tümgeneral Felix Gedney, “Havice’nin kurtarılması, Irak güvenlik güçlerinin sivilleri IŞİD’den kurtarmaya yönelik amansız mücadelesinde yeni bir büyük başarıyı oluşturacak” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG