Erişilebilirlik

‘Irak Güçleri ve Peşmerge Sınırların Kontrolunu Görüşüyor’


Irak devlet televizyonu, Irak güçleriyle Peşmerge’nin Kürt bölgesinin sınır geçişlerinin kontroluyla ilgili ikinci tur görüşmelere başladığını belirtti.

Irak Başbakanı Haider el Abadi Cuma günü Kuzey Irak’ta Kürt güçlere yönelik operasyonların 24 saat süreyle durması emrini vermişti. İki taraf Cuma ve Cumartesi ilk tur görüşmeleri gerçekleştirmişti.

Abadi, görüşmelerin amacının Irak güçlerinin barışçıl bir şekilde Kürt bölgesindeki Türkiye, İran ve Suriye sınırlarının kontrolunu sağlamak olduğunu kaydetmişti.

İki taraf arasında çatışmalar Irak güçlerinin Kerkük’ü Peşmerge’den almasıyla başlamıştı. Kuzey Irak’ta 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunun ardından Abadi, saldırı emri vermişti.

Kerkük üzerinde uzlaşma sağlanamayan bölgelerden biri. Hem Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi hem de merkezi hükümet Kerkük’te hak iddia ediyor.

Irak devlet televizyonu ayrıntı vermeden, “Federal güçlerin tartışmalı bölgelere konuşlandırılmasıyla ilgili ikinci tur görüşmeler başladı” açıklamasını yapmakla yetindi.

Abadi, tartışmalı bölgeler ve sınırlarda kontrolü sağlamak istiyor. Bu sınırlar arasında Fish-Khabur’da Irak ve Kürt petrolünü taşıyarak Türkiye’ye geçen petrol boru hattının bulunduğu bölge var.

Kerkük fazla direnme olmadan 16 Ekim’de Irak güçleri tarafından kontrol altına alınmıştı.

Ancak Irak güçlerinin Kürt bölgesine yaklaşmasıyla Peşmerge çatışmaya başlamıştı.

Kerkük’ün düşmesi sembolik ve finansal açıdan Kürtlerin bağımsızlık isteklerine büyük bir darbe olarak değerlendiriliyor.

XS
SM
MD
LG