Erişilebilirlik

Irak Güçleri Tikrit İçinde Savaşı Sürdürüyor


Tikrit içinde ilerlemeye çalışan Irak kuvvetleri

IŞİD, Irak birlikleri ve Şii milislerin iki koldan kent merkezine ilerleyişini keskin nişancılar, bubi tuzakları ve bomba yüklü araçlarla yavaşlatırken komutanlar bu nedenle yavaş ilerlemeyi seçtiklerini söylüyor

Tikrit’e giren Irak kuvvetleri ve Şii milisler kenti tümüyleIŞİD militanlarından temizlemeye çalışıyor.

IŞİD, Irak kuvvetlerinin iki koldan kent merkezine ilerleyişini binalara yerleşmiş keskin nişancılar, bubi tuzakları ve bomba yüklü araçlarla yavaşlattı.
Iraklı komutanlar, ikinci haftasına giren saldırıda kasıtlı olarak yavaş ilerleme kaydettiklerini söylüyor
Fransız haber ajansına konuşanbir Iraklı komutan,bubi tuzakları ve keskin nişancılar nedeniyle çok hassas bir savaş yürüttüklerini belirtti.

Şii milislerin lideri Hadi el Ameri, Tikrit’teki IŞİD militanlarının iki seçenekleri olduğunu, ya teslim olacaklarını ya da öleceklerini söyledi.

Bağdat’ın 200 kilometre kuzeyinde bulunan Tikrit’in ele geçirilmesi, Musul’u da ellerinde tutan IŞİD militanlarına yapılacak bir saldırıda stratejik olarak büyük bir avantaj sağlayacak.

Suriye ve Irak topraklarının büyük bir bölümünü ellerine geçiren IŞİD terör örgütüne hava saldırılarını sürdüren Amerika öncülüğündeki koalisyon güçleri ancak Tikrit savaşında herhangi bir rol üstlenmedi.

Koalisyon güçlerinin hava saldırılarını başlattığı günden beri ilk kez Suriye’de iki gün üstüste herhangi bir hava saldırısının düzenlenmediği açıklandı. Açıklamada hava saldırılarının Irak’ta Kerkük ve Felluce yakınındaki IŞİD hedeflerine yoğunlaştığı belirtildi.

Bu arada, IŞİD militanlarının Libya’nın başkenti Trablus’ta bir polis karakoluna düzenlediği bombalı saldırıda bir polis memurunun hafif yaralandığı bildirildi.

XS
SM
MD
LG