Erişilebilirlik

Irak Güçleri Batı Musul'da Operasyon Başlattı


Amerika destekli Irak güçleri Musul’ın batı kısmını IŞİD militanlarından temizlemeye yönelik askeri operasyon başlattı. Operasyon, ülkenin en büyük kenti Musul’u IŞİD’den geri almak için 4 ay önce başlatılan operasyonda yeni bir aşamayı oluşturuyor.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, “Güçlerimiz halkı DAEŞ teröründen kurtarmaya başlıyor. Operasyonda yeni bir aşamanın duyurusunu yapıyoruz” dedi ve güvenlik güçlerini de operasyon esnasında insan haklarına saygı göstermeye çağırdı.

Irak güçlerinin operasyonda çok sayıda köyü geri aldığı ve şimdi hedefinde Musul havaalanının olduğu belirtiliyor.

Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis de, ABD’nin rolünün aynı kalacağını söyledi. Mattis, “ABD güçleri, doğu Musul’da olduğu gibi yine aynı rolde olacak. Koalisyon güçleri bu operasyona destek veriyor ve biz de IŞİD’i yok etmeye yönelik çabalarımızı hızlandırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) ise, Musul’da yüz binlerce sivilin risk altında olduğu uyarısında bulundu.

BM’nin Irak için insani yardım koordinatörü Lise Grande yaptığı açıklamada, “Durum tedirgin edici. Ailelerin çocuklarına yemek bulma ve evlerini ısıtmada ciddi zorluklarla karşılaştığı yönünde haberler duyuyoruz” diye konuştu.

Irak güvenlik güçleri, doğu Musul’un kontrolünü geçen ay IŞİD’in elinden geri almıştı. Amerikan ordusu yetkilileri, kentin batı kesimi için yürütülecek savaşın ise muhtemelen çok daha sert geçeceğini tahmin ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG