Erişilebilirlik

Irak El Kaide'ye Karşı Aşiretlere Güveniyor


Irak El Kaide'ye Karşı Aşiretlere Güveniyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Anbar bölgesindeki Felluce ve Ramadi kentlerinin El Kaide'nin eline geçmesinden sonra Irak’ta şiddet eylemleri tırmandı. Iraklı yetkililer, orduyu bu kentlere sokarak geniş çaplı sivil ölümlerine yol açmak istemiyor, yerel aşiretleri devreye sokuyor

Köktendinci militanlar, Ocak ayının başından bu yana çalkantılı Anbar bölgesinin kontrolunu ellerinde tutuyor.

Bu militanlar, bölgedeki en radikal, en acımasız cihatçıların olduğu Irak ve Şam İslam Devleti örgütüne mensup.

James Phillips Heritage Vakfı’nda Ortadoğu uzmanı: ”Bugün Felluce sadece Irak’ın değil, özellikle Suriye başta olmak üzere tüm bölgenin geleceği için verilen mücadelenin merkezi oldu.”

Bağdat Hükümeti, şiddete, çoğunlukla bu kentlerin dışında karşılık veriyor.

Amerika da füzelerle ve insansız araçlarla mücadeleye destek oluyor.

Maliki: ”Önemli olan kentlere saldırıp masum insanları öldürmemek. Zaman önemli değil. Önemli olan Felluce halkının kanını akıtmamak.”

Başbakan Maliki, Şii hükümet tarafından ihmal edildiklerini savunan Sünni aşiretleri militanlara karşı mücadeleye ikna ederek Anbar’da kontrolu sağlamaya çalışıyor.

Aşiret savaşçılarıyla yerel yöneticileri silahlandıran Maliki hükümeti, aşiretlere milyonlarca dolar ödeme yapılmasını onayladı.

Lokman Faili, Irak’ın Washington Büyükelçisi: ”Uzun vadeli yaklaşım, yerel yetkililer ve aşiretlerle olan ilişkimizi değerlendirmek. Ordunun Anbar’daki kentlere girmesini değil, bu bölgedeki militanlarla yerel güvenlik güçlerinin mücadele etmesini istiyoruz.”

Amerikan askerleri, Irak’ta yıllar süren savaştan sonra yerel aşiretleri silahlandırarak El Kaide’yi Anbar’da yenilgiye uğratmıştı.

Bölgede savaşan Amerikalılar, Irak’tan ayrılmalarından sonra cihatçıların bölgeye akın etmesinden son derece rahatsız.

Emekli General James Conway de şikayetçi: ”Kolu bacağı kopmuş genç bir Amerikan askeri eskiden en azından ‘yaptığımız doğruydu, biz kazandık, Irak bizim sayemizde daha iyi durumda’ diyebiliyordu. Şimdiyse aynı şeyleri söylemeleri mümkün değil, bu da son derece üzücü.”

Anbar’da konuşlandırılan Irak askerleri, kentlerin dışında bekliyor.

Irak’ta genel seçimler Nisan’da yapılacak.

Yetkililer, seçime kadar Anbar’da güvenliğin sağlanması konusunda kararlı görünüyor.
XS
SM
MD
LG