Erişilebilirlik

Irak İçişleri Bakanlığına Bombalı Saldırı


Irak İçişleri Bakanlığına Bombalı Saldırı

Bağdat’ta içişleri bakanlığının önünde bir intihar bombacısı bindiği aracı havaya uçurarak yedi kişiyi öldürdü, 30 kişiyi de yaraladı.

Yetkililer saldırganın aracı sabah iş saatinde bakanlık yakınındaki güvenlik barikatına sürdüğünü açıkladı. Ölenlerden beşinin polis olduğu bildiriliyor.

Perşembe günü Bağdat’ın daha çok Şii mahallelerini hedef alan bombalı saldırılarda 70 kişi ölmüştü.

Saldırılar, Amerikan kuvvetlerini çekilmesinden sonra Irak hükümetinin ülke güvenliğini ne ölçüde sağlayabileceği yolundaki kaygıları arttırdı.

Bu arada Şiilerin kontrolündeki hükümet, terör eylemleri planladığı gerekçesiyle Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşemi’yi tutuklamaya çalışıyor.

Haşemi iddiaları reddediyor, siyasi olarak nitelediği suçlamaların Başbakan Nuri el Maliki’nin iktidarı kendi elinde toplama girişimi olduğunu öne sürüyor.

Irak’ın Kürt bölgesine sığınan Haşemi, Fransız haber ajansına korumalarının terör saldırıları düzenlemiş olabileceklerini ancak kendisinin saldırılarla bir ilgisi olmadığını açıkladı.

Bağdat’a dönmeyeceğini belirten Haşimi hakkındaki davanın Kürdistan adliyesine nakledilmesini de istiyor.

Öteyandan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Iraklı liderlerle telefon görüşmeleri yaparak ülkedeki siyasi krizi diyalog yoluyla çözmeye çağırdı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden’in Başbakan Nuri el-Maliki ve özerk Kürdistan yönetimi başkanı Mesut Barzani ile Cumartesi günü görüştüğü belirtildi.

Açıklamaya göre Biden her iki liderle Irak’taki mevcut siyasi durum üzerinde görüş alışverişinde bulundu ve Amerika’nın Irak’lı liderler arasında diyalog kurulması için harcanan çabalara verdiği desteği tekrarladı.

ABD Başkan yardımcısı Irak’ta mezhep ve etnik gerginlikleri azaltmak için gösterilen diplomatik çabalarda büyük bir rol oynamıştı.


XS
SM
MD
LG