Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanlığı'ndan Referandum Uyarısı


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapacağını açıkladığı referanduma artık iki haftadan daha az bir süre kaldı. 25 Eylül’de yapılması muhtemel referandumun en kritik konularından biri şüphesiz Kerkük.

Irak Anayasası’na göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin coğrafi sınırları içinde yer almayan kent, Kerkük Vilayet Meclisi’nin 29 Ağustos’ta aldığı kararla referandumda oy kullanacak.

Ancak Türkmen ve Araplar’ın büyük bölümü Kerkük’ün referanduma katılmasına karşı çıkarak boykot kararı aldı.

Azledilen Kerkük valisi, görevinden ayrılacak mı?

Türkiye ve Irak Türkmen Cephesi’nin hem Kerkük’te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı çekilmesinden hem de kentin referanduma dahil edilmesinden sorumlu tuttuğu Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, bugün Irak Meclisi tarafından azledildi.

Meclis bu kararı Irak Başbakanı Haydar Ebadi’nin talebi üzerine aldı.

Ancak Amerika'nın Sesi muhabirine konuşan Necmeddin Kerim, Irak Meclisi'nin aldığı kararın yasalara aykırı olduğunu savundu ve görevinden ayrılmayacağını belirtti. Kerim, Irak başbakanının Kerkük valisini görevden almak için meclise talepte bulunma yetkisinin olmadığını belirtti

Kerim, Rudaw Televizyonu'na yaptığı açıklamada da, “Bana Irak Meclisi’nden güvenoyu verilmedi ki benden alsınlar. Beni vali olarak seçen, Kerkük İl Meclisi’dir. Kerkük İl Meclisi ile valinin şahsi maneviyatı var. Son seçimde halkın yarısından fazlasının oyunu aldım. Bir sonraki seçime kadar Kerkük halkının hizmetindeyim. Ne zaman ki Kerkük halkı benim çalışmama ihtiyaçları olmadığını belirtir, o zaman bütün yasalara bağlı kalırım. Ancak ben burada Kerkük halkına hizmet ediyorum. Halk bana güvenoyu verdi, Irak Parlamentosuna değil” dedi.

İbrahim Kalın’dan IKBY’ne “referandumdan vazgeçin” çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İbrahim Kalın da haftalık basın toplantısında Türkiye’nin Kerkük Valisi’nin tutumlarından duyduğu rahatsızlığı teyit ederken bir kez daha referandumdan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

İbrahim Kalın, “Bu Irak Parlamentosunun aldığı bir karardır. Kerkük Valisi'nin gerek şu ana kadar izlediği politikalara baktığımız zaman gerek PKK'nın oradaki mevcudiyeti ile ilgili tavrı konusunda gerekse Türkmenler ve referandum konusundaki tavrına baktığımız zaman kendisinin de bu sonucun oluşmasında doğrudan müsebbibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizim çağrımız, bu referandum kararından derhal vazgeçmeleri, Irak'ın toprak bütünlüğü içinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik adımların atılması olacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı: “Referandumda ısrarın bedeli olur”

Dışişleri Bakanlığı bugün yayınladığı yazılı açıklamasında “Irak Temsilciler Meclisi’nin 12 Eylül tarihli kararını da Irak’ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi” olarak gördüğünü belirtti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Ülkemizin ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumunu ve giderek duygusal bir hal alan açıklamalarını endişe verici buluyoruz. IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY’yi bir an önce aklıselim ile davranmaya ve söz konusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin meşru taleplerinin Bağdat’la diyalog yöntemiyle çözülmesinden yana olduğunu vurguladı.

Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı: “Referanduma Kerkük’ün dahil edilmesi iç savaş kapısı olabilir”

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Yardımcısı ve Irak Meclisi Kerkük milletvekili Hasan Turan da Kerkük’te yaşayan Türkmen ve Araplar’ın ezici çoğunlukla referanduma karşı olduğunu savundu.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Turan, “Defalarca açıkladığımız gibi biz referanduma da karşıyız, Kerkük’ün referanduma dahil edilmesine de karşıyız. Anayasa gereği, Kerkük söz konusu bölgenin dışında yer alıyor. Maalesef bu konuda diretme sürerse, referandum iç savaş kapısı olabilir. Gerginlik kaçınılmaz olarak artacaktır” dedi.

Hasan Turan: “Biz de Arakanlı Müslümanlar gibi mağduruz, Türkiye’den daha fazla ilgi bekliyoruz”

Referandumda ‘Evet’ oyu vereceğini açıklayan Türkmen partilerini “tabanda karşılığı olmayan kukla partiler” olarak niteleyen Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı, Türkiye ve İran’a da mesaj gönderdi:

“Irak bölünürse, İran ve Türkiye de bölünür. Herkes bu sözlerimi dikkate almalı. Türkiye basını ve Türk kamuoyunun yeterince Kerkük’le ve bizlerle ilgilenmediğini görmek bizi üzüyor. Açık söylemek gerekirse daha fazla ilgi görmek istiyoruz. Arakanlı Müslümanlar’ı biz de üzülerek izliyoruz ama Arakanlı Müslümanlar ne kadar mazlumsa biz de o kadar mazlumuz. Bunun unutulmamasını bekliyoruz.”

Kerkük Valisi’nin Selahaddin, Anbar ve Basra valileri gibi yolsuzluk suçlamasıyla görevden alındığını belirten Hasan Turan, bu konuda Irak Başbakanı’yla bir temasta bulunmadıklarını da söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG