Erişilebilirlik

Irak Başbakanı: 'Musul Operasyonu Başladı'


Musul operasyonuna hazırlanan Irak ordusuna bağlı araçlar, ülkenin kuzeyindeki Kayyara üssünden ayrılırken

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Musul’u terör örgütü IŞİD’den kurtarmayı amaçlayan operasyonun başladığını açıkladı.

Açıklamayı izleyen birkaç dakika içinde Başkan Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele koalisyon özel temsilcisi, Brett McGurk, attığı Twitter mesajında, İbadi’nin “IŞİD yönetimi altındaki karanlık iki yıldan sonra Musul’u kurtarmak amacıyla ana operasyonları başlatma emri verdiğini” bildirdi.

McGurk, attığı ayrı tweet’te de Irak ordusunda iyi şanslar diledi ve Amerika’nın desteğinin arkalarında olduğu güvencesi verdi. Kentteki IŞİD hedeflerinin havadan bombardımanına koalisyon uçakları da katılıyor.

Irak Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar, Cumartesi gecesi Musul halkına operasyonun başlayacağı uyarısı bulunan kağıtlar atmış, Irak ordusu ve Kürt güçleri, IŞİD mevzilerini topçu ateşine tutmaya başlamıştı. Bu saldırılar, Irak’ın ikinci büyük kentine topyekun saldırının Cumartesi gece başlayıp başlamadığı yönünde şaşkınlığa neden olmuştu.

Operasyonun resmen başladığını Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece, Irak Başbakanı Haydar el İbadi duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Carter'dan açıklama

Bu arada ABD Savunma Bakanı Ashton Carter yaptığı yazılı açıklamada, Musul operasyonunun başlamasının IŞİD'i kalıcı yenilgiye uğratma çabasında bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu belirtti.

ABD ve uluslararası koalisyonun geri kalanının bu zorlu savaşta Irak güvenlik güçleri, Peşmerge savaşçıları ve Irak halkını desteklemeye hazır olduğunu vurgulayan Carter, "Iraklı ortaklarımızın ortak düşmanımıza karşı galip geleceğine ve Musul ile Irak'ın geri kalanını IŞİD'in nefret ve zulmünden kurtaracağına eminiz" ifadesini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG