Erişilebilirlik

Washington'da Biden-Maliki Görüşmesi


Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ülkesindeki mezhep çatışmalarını körüklediğini iddia ettiği ‘teröristlerle’ mücadele etmek amacıyla Amerika’nın yardımını istedi.

Ancak bazı önde gelen Amerikalı senatörler, Maliki hükümetinin Irak halkı arasında bölünmeye yol açtığını savunuyor.

Washington ziyaretine başlayan Başbakan Maliki, bugün ilk olarak Başkan Yardımcısı Joe Biden'la görüştü, ardından Kongre dış ilişkiler komisyonları üyeleriyle görüşmeler yaptı. Maliki Cuma günü Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama’yla bir araya gelecek.

Başkan Obama'nın Yardımcısı Joe Biden, görüşmede, Amerika'nın Irak'ın güvenliğine olan taahhüdünü tekrarladı. Başkan Yardımcısı Biden, "Irak'ta hem güvenliği güçlendirmek, hem de Irak'la kalıcı bir ortaklık oluşturmak istiyoruz" dedi.

Maliki-Biden görüşmesinden sonra üst düzey bir Amerikalı yetkili, daha önceki bazı gecikmelere rağmen, Irak'a gelecek yılın sonlarında F-16 savaş uçakları gönderileceğini söyledi. Irak geçtiğimiz günlerde uçaklar için 650 milyon dolar ön ödeme yaptı.

Buarada New York Times gazetesine bir yorum yazan Irak Başbakanı, el Kaide’nin halkına karşı terör kampanyası yürüttüğünü, ne kendi ülkesinin ne de Suriye’nin el Kaide üssü haline gelmesini istemediğini bildirdi. Irak ordusunun, özellikle de hava savunması alanında teçhizata ihtiyacı olduğunu vurgulayan Maliki, askeri gücünü arttırma konusunda Başkan Obama’nın yardımını istemeyi planladığını belirtti.

Ancak iki partiden John McCain, Carl Levin, Robert Menendez ve Lindsey Graham gibi önde gelen senatörler, Başkan Obama’ya bir mektup yazarak, Irak’ta gittikçe kötüleşen durum konusunda kaygılarını ifade etti. Maliki’nin idare tarzının Irak’taki şiddet olaylarını körüklediğini savunan senatörler, Başbakan’ı “mezhepçi ve baskıcı gündem” izlemekle suçladı, bunun da Sünnileri, Kürtler’i ve demokratik, herkesi kapsayan bir Irak isteyen Şiiler’i dışladığını belirtti.

Birleşmiş Milletler, bu yıl Irak’ta özellikle mezhep kökenli şiddet olaylarında en az 7 bin 500 kişinin öldüğü tahmininde bulunuyor. Amerikalı senatörler, Başkan Obama’dan Irak’ı istikrara kavuşturacak siyasi ve güvenlik stratejisi oluşturması konusunda Maliki’ye baskı yapmasını istedi. Irak’a verilecek terörle mücadele desteğinin arttırılması çağrısında bulunan senatörler, bu çağrıyı tüm etnik ve mezhep grubundan Iraklıları içerecek bir plan kapsamında yapılması koşuluna bağlıyor.

Amerika’nın 2003’te Irak’ı işgal ederek Saddam Hüseyin rejiminin devirmesinin ardından, Iraklı Kürtler, Sünniler ve çoğunluktaki Şiiler, yetki paylaşımı yoluyla istikrarlı bir hükümet kurmaya çabalamıştı. Ancak hükümetin birçok Sünni üyesi çekilirken, Sünni halk da Şii ağırlıklı hükümetin kendilerini dışladığını savunuyor.

Amerikalı Senatörler ayrıca mektuplarında İran’ın, Suriye’deki Beşar Esat rejimine askeri yardım göndermek için Irak hava sahasını kullandığını yazıyor. Aynı kaygıyı paylaşan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu üyeleri Irak Başbakanı’na bir mektup yazarak, Irak hava sahasını kullanan ve kuşku uyandıran İran uçaklarını indirip arama yapması çağrısında bulundu.

Nuri el Maliki, New York Times’daki makalesinde Irak’ın demokratik kurumlarla olgunlaşan bir ülke olduğunu, ama daha fazla eğitim ve pratik gerektiğini belirtti, daha fazla sabır çağrısında bulundu.
XS
SM
MD
LG