Erişilebilirlik

Irak Başbakanı: ‘Kürt Referandumu İptal Edilmeli’


Irak Başbakanı Haydar El Ebadi, Kürtler’in krizi çözmek üzere diyalog başlatılması amacıyla bağımsızlık referandumu sonuçlarını askıya alma önerisini reddetti.

Ebadi yaptığı açıklamada, hükümetinin referandumun sadece iptal edilmesini ve anayasaya saygı riayet edilmesini kabul edeceğini belirtti.

Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesel yönetiminin 25 Eylül’de düzenlediği referandumda ezici çoğunluk bağımsızlığa destek vermişti. Referandumu yasadışı ilan eden Ebadi, karşılık olarak Kerkük dahil Kürtler’in kontrolünde olan tartışmaları bölgelere orduyu göndererek buraları geri almıştı.

Kürt yetkililer, Iraklı güçlerin bugün Zummar bölgesinde yeni bir saldırı başlattığını söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi dün yaptığı açıklamada da, çatışmaların iki tarafa da zarar verdiğini ve ülkede ölümlerin ve sosyal huzursuzluğun devam etmesine yol açabileceğini kaydetti.

Açıklamada, “Devam eden çatışmalar iki tarafa da zafer getirmeyecek ama ülkeyi karışıklık ve kaosa sürükleyerek, hayatın her alanını etkileyecek” denildi.

Kürtler, referandumun askıya alınması ve görüşmelerin başlatılması teklifinin yanısıra, Irak’ın kuzeyindeki bölgelerinde tüm askeri operasyonlara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG