Erişilebilirlik

iPhone Amerikan Ekonomisini Büyütecek


Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 5, 21 Eylül’de Amerika dahil dokuz ülkede satışa çıktı. Böylece Apple tutkunları için uzun bekleyiş sona erdi. İlk günlerden itibaren mlyonların ilgisini çeken iPhone 5’in satış rekorları kırması bekleniyor.

Münih’ten Hong Kong’a..

Upuzun kuyruklarda günlerce kamp kuran Apple tutkunları için bekleyiş geçtiğimiz 21 Eylül günü sona erdi.

New York’ta kimileri yeni iPhone’u ilk satın alanlar olmak için bir gün önceden Apple mağazasının önünde bekledi.

iPhone 5, 21 Eylül günü dokuz ülkede satışa sunuldu.

Çok sayıda tüketici ise Internet’te önceden sipariş verdi. iPhone, 5 iki milyon İnternet siparişi aldı. Bu sayı geçen yıl iPhone 4S’nin aldığı ön sipariş sayısının iki katından fazla.

Ancak iPhone’un başarısı herkesi heyecanlandırmıyor. Paris’teki bu Apple elemanları yetersiz maaş ve kötü çalışma koşulları nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.

Sabırla bekleyenler içinse gösterinin çok önemi yoktu.

Bu Fransız, ‘gösteriler iPhone 5’i satın almamı engellemez’ diyor.

Yeni iPhone’u almak için sabırsızlanan binlerce kişi için bu, uzun bekleyişe değdi.

Büyük ekrana, daha ince gövdeye ve daha hızlı işlemciye rağmen yeni iPhone herkesi memnun etmeye yetmedi. Kimileri, iPhone 5’in Google haritasının yerini alan yeni harita uygulamasının sorunlu olduğunu iddia ediyor.

ABC News teknoloji editörü Joanna Stern’e göre kimileriyse yeni şarj sisteminden şikayetçi: ”iPhone 5’in şarj girişi diğer iPhone’larınkinden farklı. Bu nedenle şarj aletleri, hoparlörler gibi yeni aksesuarlara ihtiyacınız var.”

Uzmanlar ilk 10 gün içinde 10 milyon adet iPhone 5 satılacağı tahmininde bulunmuştu. 22 ülkede daha satışa sunulmasıyla birlikte, Apple’ın yıl sonuna kadar 50 milyon iPhone satması mümkün. Bu da Amerikan ekonomisine yüzde sıfır virgül üç oranında bir katkı anlamına geliyor.
XS
SM
MD
LG