Erişilebilirlik

iPad 3 Değil “iPad”


San Francisco, Yeni Apple iPad Tanıtımı

iPad 2 ile hemen hemen aynı boyutlarda olan yeni iPad, yüksek çözünürlüklü ekrana, yeni işlemciye ve yeni kameraya sahip

Biz “iPad 3”, “iPad HD”, ya da “iPad 2S” beklerken, Apple’ın Genel Müdürü Tim Cook yeni iPad’i tanıttı. iPad 2 ile neredeyse hemen hemen aynı boyutlarda olan yeni iPad, yüksek çözünürlüklü ekrana, yeni işlemciye ve yeni kameraya sahip.


Apple, “retina” ekranıyla ve A5X işlemci ile kullanıcı deneyimini artırmayı ve iPad için yeni kullanım alanları açmayı planlıyor.


Apple yöneticileri yeni iPad içinde bulunan A5X işlemcisinin Tegra 3’den “iki kat daha hızlı” olduğunu söyledi ve "dört kat fazla performans" sağlayacağını belirtti.

________________________________________________________________


YAZILIM + RETINA EKRAN


Apple “retina” adıyla bilinen ekranıyla sorunsuz çalışması için kendi bütün uygulamalarını güncellerken, bu imkânı bazı programcılara da sağladı. Yeni iPad ile oyunlara ve sanat uygulamalarına yeni bir boyut geleceğe benziyor.


Özellikle yeni A5X işlemcisinin sağladığı işlem gücü ile tasarımcılara yeni alanlar açılacak.


iWork uygulamasına 3D animasyonları ve yeni geçişler eklenip, Garageband uygulamasına smart string, not editörü, ve icloud ile senkronize etme eklenmiş. Ayrıca Jam Session adındaki yeni uygulama ile Wifi ya da Bluetooth üzerinden iOS 4 cihazlarında müzik çalabileceksiniz.________________________________________________________________

KAMERA


iPad ile fotoğraf çekmenin zorluğunun farkında olan Apple, eski modellerinde kameraya gerekli özeni göstermemişti, ama piyasaya çıkan yeni kamera uygulamaları Apple’ı kamera sisteminde yenilemeye gitmeye zorlamış gibi görünüyor. Yeni iPad 5MP çekim kalitesine ve 1080p video kayıt yeteneğine kavuşuyor.


Kamera f/2.4 açıklığıyla resimleri daha aydınlık gösterebilecek, ayrıca iPhone 4S ile gelen bütün kamera yazılın desteği de yeni iPad’le kullanıcıya sunulacak.

________________________________________________________________


LTE

Yeni iPad ile güçlenen yüksek hız ağı, 21 Mbps HSPA+, 42Mbps DC-HSDPA ve 73Mbps LTE desteği sağlayacak. Yepyeni hızlı veri bağlantısı ile kullanıcıya sunulacak.

Ayrıca 3G özelliği de hala mevcut.

________________________________________________________________


PİL

Yeni modelin pili 9.4mm kalınlığında ve 113 gram ağırlığında. iPad 2’den birazcık daha büyük olan yeni iPad’in pil ömrü 10 saat. iPad 2 LTE üzerinde 9 saatlik pil ömrü bulunuyor.


________________________________________________________________

FİYAT VE SATIŞ DURUMU

Yeni iPad Amerika’da 17 Mart’ta piyasaya çıkıyor. Fiyatları iPad 2’nin aynısı. Ancak yenisi çıkınca iPad 2’nin fiyatı 100 dolar düşürülecek.

Amerika’da 16 GB + Wi-Fi 499 dolara piyasaya sunulurken. 16GB + Wi-Fi + 4G 629 dolara satılacak.

XS
SM
MD
LG