Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Parti Aday Adayları İçin İlk Sınav Iowa


Cumhuriyetçi Parti Aday Adayları İçin İlk Sınav Iowa

Amerika 11 ay sonra yeni başkanını seçecek. Ancak genel seçimden önce Cumhuriyetçi Parti’nin Demokrat Başkan Barack Obama’ya karşı mücadele verecek adayını seçmesi gerekiyor

Amerika 11 ay sonra yeni başkanını seçecek. Ancak genel seçimden önce Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan Barack Obama’ya karşı mücadele verecek adayını seçmesi gerekiyor. Cumhuriyetçi adaylar arasındaki yarış bugüne kadar bazı ilginç iniş çıkışlar gösterdi. Bir aday yaşadığı eyalette önseçime katılması için gerekli imzayı toplayamazken bir başka aday geçmişte ayrımcı görüşler ifade eden yazılar yazmakla suçlanıyor.

Cumhuriyetçi adayların hepsi ilk başkanlık sınavı için Iowa’ya yüzleri gülerek geldi. Cumhuriyetci Parti listesinde 9 aday var. Ancak siyasi yorumcu Matthew Dowd sadece üçünü şanslı görüyor:

"Bence yarış, eğer Iowa’daki dinamiği değiştirecek bir gelişme olmazsa, Ron Paul, Mitt Romney ve Newt Gingrich arasında. Üçünün de geçmişleriyle ilgili dezavantajlari var. Cumhuriyetçiler’in çoğu üçünden de kaygı duyuyor."

Gingrich, Virginia’daki önseçime katılmak için gerekli imza sayısına ulaşamadı.Oysa Gingrich Virginia’da oturuyor.Amerika’nın 12’inci büyük eyaleti olan Virginia iki partinin de tam üstünlük sağlayamadığı önemli kilit eyaletlerden biri ve Kasım 2009’daki genel seçimin sonucu belirleyecek eyaletler arasında yer alıyor.

James Carville Demokrat Partili siyasi yorumcu ve şunları söylüyor:

"Gingrich,Virginia’da aday değil. Çekişmeli bir seçimde bu önemli bir faktör olabilir. İkincisi bu, Gingrich’in genel olarak başkanlık yarışına gerekli şekilde hazırlanamadığının göstergesi olabilir."

Ancak Gingrich’in kampanya ekibi hemen dikkatleri Kongre üyesi Ron Paul’a çekti. Paul 1980 ve 90’larda içinde ırkçı, yahudi düşmanı ve eşcinsel karşıtı görüşler bulunan haber bültenleri yayınlamıştı.

Gingrich fırsatı kaçırmadı ve şöyle konuştu:

"Bunlar gerçekten çirkin şeyler. Ron Paul bunları bilmiyor muydu ? Farkında değil miydi? Acaba gerçekten başkan olmaya hazır mı?"

Ron Paul haber bültenleriyle ilgisi olmadığını, bu tür yazılar yazmadığını öne sürdü. Ancak 1995 tarihli bir YouTube videosu farklı bir Ron Paul görüntüsü sergiliyor. Videoda Ron Paul şunları söylüyor:

"Bunun adı Ron Paul haber bülteni ve ben bunları her ay yayınlıyorum."

Kongre üyesi Ron Paul yine de içten, yapmacıksız tavrını seven ateşli yandaşlara sahip. 100 binin biraz üzerinde kişinin oy kullanacağı Iowa’da bu önemli bir etken.

Üçüncü sıradaki eski Massachusetts valisi Mitt Romney Iowa’da diğerlerine kıyasla daha az kampanya yaptı. Romney şu sloganla kampanyasını yürüttü:

"Washington’da denk bütçe yapmasını bilen kişilere şiddetle ihtiyaç var. Ben bu görevi üstleneceğim."

Romney bu yeni televizyon reklamında kendi ekonomik uzmanlığını övüyor. Ancak bazı

Üç aday için de iyi haber, Iowalı seçmenlerin henüz kesin bir favori adayı olmaması. Kötü haberse karar gününün gelip çatması.


XS
SM
MD
LG