Erişilebilirlik

Kayıp Interpol Başkanı İstifa Etti


Çinli yetkililer, Interpol'ün "esrarengiz bir biçimde" kaybolan Başkanı Hongwei Meng hakkında ilk kez açıklama yaptı. Çin Komünist Partisi, Merkez Disiplin Soruşturma Komisyonu, aynı zamanda Çin’in Devlet Güvenlik Bakanı Yardımcısı olan Meng'in kanunları ihlal ettiği şüphesiyle soruşturma altında olduğunu kaydetti. Açıklamadan hemen sonra Interpol, "Meng’in başkanlıktan istifa ettiğini ve istifasının kabul edildiğini" duyurdu.

Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol'ün Başkanı Hongwei Meng'den 26 Eylül tarihinden itibaren haber alınamıyordu.

Interpol'ün günlük işleyişini yönetmekle görevli olan Alman Genel Sekreter Jurgen Stock, Lyon'dan Stockholm'e uçan ve buradan da Çin'e geçen Meng'in durumu hakkında Çin makamlarına resmi başvuruda bulunarak, "duruma açıklık getirilmesini" istemişti.

Pazar günü olaya ilişkin gelişmeler hızlanırken, Çin Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, Pazar gecesi, Meng’in yasaları çiğnediği iddiasıyla soruşturma altında olduğunu açıkladı.

Yeni Başkan Kasım ayında seçilecek

Bu açıklamanın hemen ardından Interpol, Meng’in başkanlıktan istifa ettiğini , "istiasının derhal kabul edildiğini" duyurdu. Açıklamada, "geçici olarak Güney Koreli Kim Jong-yang’ın başkanlık görevini yürüteceği, yeni başkanın Kasım ayı sonunda Dubai’de toplanacak Interpol Genel Kurulu’nda seçileceği duyuruldu.

Nerede olduğu bilinmiyor

Pazar gecesi yaşanan bu karşılıklı jet açıklamalara rağmen, halen Meng’in nerede olduğu hakkında bir bilgi verilmedi. Diplomatik bir bilek güreşine dönüşme riski taşıyan kayıp olayını soruşturan Fransız İçişleri Bakanlığı, sosyal medya ve telefon aracılığıyla ‘Çince tehditler alan’ Meng’in eşi Grace Mengve çocuklarını koruma altına aldı.

Eşi hakında büyük endişe duyduğunu dile getiren Grace Meng, Çin'den yapılan açıklamanın hemen öncesinde Lyon medyasına konuşarak eşinin "Çin’de tehlikede olduğunu" söyledi. Güvenlik gerekçesiyle sırtı kameralara dönük halde basın açıklaması yapan Grace Meng, eşinin bulunması için uluslararası toplumdan yardım talep etti.

Siber-güvenlik firmasına iltimas mı geçti?

Interpol Başkanı'nın kaybolması olayı esrarını korumaya devam ederken, Le Parisien gazetesi, kimliğini açıklamadığı birden fazla kaynağa dayandırarak verdiği haberde, "Meng'in siber suçlarla mücadele eden bir şirkete dünyada pazar açarak imtiyaz sağladığı" iddiasıyla Çin makamları tarafından hakkında yolsuzluk soruşturması başlatıldığını yazdı.

Xi Jinping ile gerilen ilişkiler

Lyon yerel basınına yansıyan haberlerde ise, İnterpol başkanlığının yanısıra Çin İç Güvenlik Bakan Yardımcılığı görevini de yürüten Hongwei Meng'in, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile aralarının bozuk olduğu iddiası yer aldı. Çin Komünist Partisi'nde ağırlığı olan isimlerinden Meng'in İnterpol'deki görevine gelmesinin ardından ilişklerinin bozulmaya başladığı da sızan bilgiler arasında.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, göreve geldiği 2012 yılından bu yana uygulamaya koyduğu yolsuzluk kampanyası kapsamında, 100’ün üzerinde bürokratı yargıladı.

Meng’i bakan yardımcılığına getiren dönemin İç Güvenlik Bakanı Zhou Yongkang da,

aynı kampanya çerçevesinde yargılanarak 2015 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ancak Cumhurbaşkanı’nın yolsuzluk kampanyasını, ‘parti içindeki rakiplerini yok etmek için’ kullandığı da iddialar arasında.

Hongwei Meng, dünyanın 192 ülkesine ait polis teşkilatları arasında istihbarat paylaşımını sağlayan Interpol'e 2016 yılında 4 yıllığına başkan seçilmişti.

XS
SM
MD
LG