Erişilebilirlik

Interpol Başkanı Kayıp


Interpol'ün 64 yaşındaki Çinli Başkanı Hongwei Meng kayboldu. Fransız polisi Meng'in kaybolmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Interpol'ün merkez binasının bulunduğu Lyon kentinden, 29 Eylül Cumartesi günü, Çin'e gitmek üzere ayrılan Hongwei Meng'den bir daha haber alınamadı.

Çocuklarıyla birlikte Lyon kentinde yaşayan Meng'in eşi, Fransa'dan ayrıldığından itibaren eşinden haber alamadığını bildirdi. Meng'in eşi, polise "Eşine ait hiçbir hayat belirtisi olmadığını ve endişelendiğini" söyledi.

Interpol: "Bu olay Çin ve Fransız makamlarının meselesi"

Meng'in eşinin başvurusu üzerine Lyon Adli Polisi, Interpol Başkanı'nın kaybolmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Haberi ilk duyuran Europe 1 Radyosu'na göre Çin Komünist Partisi'nin önemli isimlerinden Hongwei Meng, Fransa'da kaybolmadı.

Interpol’ün basın dairesinden yapılan kısa açıklamada, "Bu, hem Fransız, hem de Çinlimakamların meselesidir" denildi. Açıklamada Meng’in Interpol’ün günlük çalışmalarından sorumlu olmadığı günlük çalışmaların Genel Sekreter tarafından yürütüldüğü de vurgulandı. Bunun ötesinde bir açıklama yapılmayacağı belirtildi.

İlk kez bir Çinli Başkan

Interpol, 192 ülkenin polis teşkilatlarının uluslararası koordinasyonu ve teşkilatlar arasında bilgi alışverişini sağlamak üzere 1923'te kuruldu. Meng teşkilat başkanlığına 4 yıllık süre için seçilmişti ve 2020 yılına kadar görevini sürdürmesi bekleniyordu.

Çin Komünist Parti üyesi ve Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcılığı görevlerini yürüten Meng, 2016'da görevi Fransız Başkan Mireille Ballestrazzi'den devralmıştı. Interpol'ün başına ilk kez bir Çinli başkan seçilmesine, insan hakları dernekleri tepki göstermişti. Uluslararası Af Örgütü, Çin'in, Interpol'ü "yurtdışında bulunan muhalif ve mültecileri yakalamak için kullandığını" öne sürmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG