Erişilebilirlik

'İnsanlarda Söyledikleri Yüzünden Hapse Atılma Kaygısı Var'


Birçok Batılı, Türkiye’yi Ortadoğu için bir demokrasi ışığı olarak görüyor. Ancak Gazetecileri Koruma Komitesinin son raporuna göre , Türkiye gazetecilere hapis cezası verme konusunda dünyanın bir numaralı ülkesi. Türkiye’de şu anda 76 hapis gazeteci var ve binlercesinin de davası devam ediyor. Amerika’nın Sesi’nden Marissa Melton’un haberine göre, tartışmalı konulara el atan Türk gazeteciler sürekli tutuklanma baskısıyla karşı karşıya.

Türkiye’de gazetecilerin tutuklanmasına karşı protestolar yıllardır sürüyordu ama geçtiğimiz yıl bu protestolar daha da yoğunlaştı.

Geçen yıl, toplam 100 gazeteci davaları devam ederken hapse girip çıktı.

Türkiye’nin güneyindeki Kürt ayaklanması, Türk hükümetinin haber yapılmasını istemediği konulardan biri. Hapisteki gazetecilerden birçoğu ayaklanmayla ilgili haber yaptığı için hapiste.

Ancak 2011’in Mart ayında, iki tanınmış gazeteci, Ahmet Şık ve Nedim Şener, başka bir yaygın suçtan, hükümet darbesi planlamaktan tutuklandı.

Şık polis örgütündeki yolsuzluklarla ilgili bir kitap yazmıştı. Şener de, önde gelen gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili yazılar yazmıştı.

Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Derneği uzmanlarından Nina Ognianova anlatıyor: “Yerel grupların verdiği bilgiye göre, 2011 sonu itibariyle, Türklüğe hakaretten mahkeme kararlarını etkileme girişimine kadar değişik suçlardan dolayı gazetecilere açılmış 3000 ile 5000 arasında hala devam eden kamu davası mevcut.”

Şık ve Şener 13 ay gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı ancak davaları devam ediyor. İstanbul’da Amerika’nın Sesi’ne konuşan Şık ifade özgürlüğü için savaşmaya devam edeceğini söylüyor.

Şık, uluslararası baskılar sayesinde serbest kaldığına inanıyor: “Nedim ve ben, Başbakan Erdoğan’ın özel talimatıyla serbest bırakıldık.”

Türk hükümeti, Şık’ın serbest bırakılması veya genel anlamda basın özgürlüğü konusundaki soruları cevapsız bıraktı.

Avrupa Birliği, basın özgürlüğüyle ilgili endişelerin Türkiye’nin AB üyeliğini tehlikeye attığını belirtiyor. Amerika da bu konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone şöyle konuştu: “Korkutucu bir etki görüyoruz. Birisi, gazetede yazdığı veya televizyonda söylediği şeyler yüzünden işini kaybedebilir hatta taciz edilebilir veya devlet kurumları tarafından sorgulanıp hapse atılabilir hissi yaygın.”

Uluslararası baskıya rağmen, Türk gazetecilerin durumunda iyileşme görülmüyor. Ve protestolar devam ediyor.

'İnsanlarda Söyledikleri Yüzünden Hapse Atılma Kaygısı Var'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG