Erişilebilirlik

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Türkiye’ye Kılıç Tepkisi


İnsan Hakları İzleme Örgütü Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklanarak cezaevine konulmasına tepki gösterdi. Örgütten yapılan açıklamada insan hakları savunucusu Kılıç’ın hapsedilmesinin adaletsizlik olduğu belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya’dan direktörü Hugh Williamson, Taner Kılıç’ın tutuklanıp cezaevine konulmasının adaleti gülünç duruma düşürdüğünü belirtti.

Williamson, yetkililerin Kılıç’a yönelik suçlamaları düşürmesi ve serbest bırakması gerektiğini de söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Kılıç’a yöneltilen suçlamaların, suça kanıt olmadığını da belirtti.

Williamson, Kılıç’a yönelik soruşturmanın ve hapsedilmesinin kendisine ve Uluslararası Af Örgütü’ne yönelik Türkiye’de kötüleşen insan haklarını bildirdikleri için siyasi kampanya gibi göründüğünü kaydetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü açıklamasında, Avrupa Birliği kurumları ve ülkelerinin ve aynı zamanda Amerika’nın Kılıç’ın serbest bırakılması ve Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’deki çalışmalarına yönelik daha fazla saldırıların durması için baskı yapması gerektiği de belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü de tepki gösterdi

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı mesajda, “Türk savcılığının Taner Kılıç’ı terör örgütü üyeliği ile suçlaması adaletle dalga geçilmesidir ve Türk yetkililerin darbe girişimi sonrası yıkıcı etkisi olan baskısını gösterir” denildi.

Açıklamada, Kılıç’ın Bylock kullanmakla suçlandığı, kendisinin de bunu kabul etmediği vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü’nün başkanı Salil Shetty, suçlamaların kayda değer olmadığını ve suç belirtisi taşımadığını söyledi. Shetty, tutuklamaları insan haklarına değer vermemek ve bu hakları savunanları susturmak olarak niteledi.

Shetty, “Suçlamalar, Türk hükümetinin düşman ve eleştiri olarak algıladıklarına yönelik öfkeli takibinin nasıl keyfi ve şiddetli olduğunu gösteriyor” dedi.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca, 22 avukattan 8’inin gözaltında tutulduğunu, 6’sının tutuklandığını, 7’sinin ise mahkeme kararı beklediğini kaydetti.

Sadece birinin serbest bırakıldığı da açıklamada yer aldı.

6 Haziran’da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Taner Kılıç, sorgusunun ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Kılıç, terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Taner Kılıç ve 22 diğer avukat İzmir’de Salı günü FETÖ soruşturması çerçevesinde gözaltına alınmıştı.

Darbe girişimden buyana Gülen’le bağlantılı oldukları gerekçesiyle 50 bin kişi tutuklandı. Aralarında polis, öğretmenler, kamu çalışanlarının olduğu 150 bin kişi de işlerini kaybetti.

Darbe girişimi sonrası ayrıca 130’dan fazla medya kuruluşu kapatıldı, 150 gazeteci cezaevine gönderildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG