Erişilebilirlik

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Amerika’ya Eleştiri


İnsan Hakları İzleme Örgütü, Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan Amerika liderliğindeki koalisyonun beyaz fosforlu top mermisi kullanarak sivilleri tehlikeye attığını belirtti. Örgütün açıklaması bu tür bombaların Rakka’da kullanıldığına dair haberlerin ortaya çıkmasından sonra geldi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü bu tür silahlar nedeniyle hayatını kaybeden olup olmadığı konusunda bir bilgi vermedi. Amerikan ordusu ise beyaz fosforu “yasal şekilde” kullandığını belirtiyor.

Beyaz fosfor yüksek derecelerde yanıyor ve çatışma bölgelerini aydınlatmak ya da dumanla karartmak için kullanılıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde silah direktörü olan Steve Goose, “Beyaz fosforun ne kadar kullanıldığı önemli değil, Rakka ve Musul gibi kalabalık kentlerde korkunç ve uzun dönemli risk, Amerika liderliğindeki güçler sivillerin en az zararı görmesi için bütün önlemleri almalılar” dedi.

Musul’un kuzeyi ve Rakka’da IŞİD’e karşı operasyon sürüyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, araştırma ve medya haberlerine dayanarak Rakka ve Musul’da bazı olaylarda beyaz fosforlu top mermisi kullanıldığını kaydetti. Örgüt, bu silahların kullanımının amacının belli olmadığını belirtiyor.

IŞİD’in yayın organı El Amak, Amerika liderliğindeki koalisyonun Rakka’da Müslümanlar iftar yaparken beyaz fosfor kullandığını belirtti.

Amerikan ordusu Rakka’da geçen haftaki saldırı sonra özel olaylarla ilgili suçlamalara yorum yapmıyor ancak beyaz fosforu hukuka uygun olarak sivillere ve sivil yapılar üzerindeki etkisini değerlendirerek kullandığını belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Amerika liderliğindeki güçlerin Musul ve Rakka’da Amerikan yapımı top mühimmatını beyaz fosfor ile birlikte kullandığını belirtiyor. Beyaz fosfor havayla karıştığında yanma reaksiyonu başlıyor. İnsan Hakları Örgütü bunun 155mm cinsinde havada yanmalı olduğunu kaydediyor. Beyaz fosforun akciğerler tarafından çekilmesi durumundaysa insan vücudunda içten dışa doğru durdurulamayan yanıklara yok açıyor.

Örgüt IŞİD ya da Suriye rejimi envanterinde Amerikan yapımı silah bulunmadığını belirtiyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Kürt güçlerin Amerika liderliğindeki koalisyonun hava desteğiyle Rakka’nın batısında ilerliyor. Batı ve doğudan Rakka’ya ilerleyen IŞİD karşıtı güçler kentin en az 4 mahallesine de girmek üzere.

XS
SM
MD
LG