Erişilebilirlik

İnsan Hakları Grupları Anlaşmaya Karşı


İnsan hakları grupları AB-Türkiye arasındaki anlaşmaya yasal olarak itiraz etmeyi tartışıyor.

Anlaşmanın işlemeyeceği, yasal ve bürokratik engeller ile karşılaşacağı belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, anlaşmanın tehlikeli bir eğilimin son örneği olduğunu belirtti.

Örgütün açıklamasında “Son birkaç ayda Avrupa hükümetleri ayırımcı şekilde sınırları kapattılar, mülteci başvurularında hukuk dışı uygulamalar yöneldiler. Kimse hayal içinde olmasın, savaştan kaçanlar için uluslararası alanda öngörülen koruma ilkesinin temeli tehlikede,” denildi.

Yunanistan’ın mülteci olmak isteyenleri almak için Türkiye’yi üçüncü güvenli bölge olarak değerlendirmesi adına ilgili yasalarını değiştirmesi gerekiyor. Aksi halde insan kaçakçılarının botlarıyla Ege Adaları’na ulaşan sığınmacıları Türkiye’ye geri göndermesi kendi yasalarına aykırı olacak.

Türkiye de yasalarını 1951 Cenevre Konvansiyonu ile uyumlu hale getirmek zorunda. Türkiye Cenevre Konvansiyonu’nun bir bölümünü uyguluyor. Türkiye’de en az 140 bin mülteci başvurusu olduğu belirtiliyor, bazı Avrupalı yetkililer bu sayının daha fazla olduğunu kaydediyor.

Eğer Ankara ve Atina mülteci yasalarında reform yapmaz ve mülteci olmak isteyenlere yönelik süreçlerini değiştirmezse insan hakları grupları mahkemelere bir an önce başvuracak gibi görünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG