Erişilebilirlik

İnsan Hakları Örgütünden Terörle Mücadele Eleştirisi


İnsan Hakları Gözlem örgütü, 11 Eylül 2001 terör saldırılarından bu yana birçok devletin terörle mücadele adı altında insan haklarını ihlal eden adımlar attığını bildirdi. Raporda Türkiye’deki insan hakları uygulamaları da eleştiriliyor.

Raporda, 144 ülkenin 11 Eylül saldırılarından bu yana terörle mücadele yasalarını yenilediği ve çoğu zaman alınan önlemlerin kötüye kullanıldığı bildiriliyor. İnsan Hakları Gözlem örgütü sözcüsü Reed Brody şöyle konuştu: “Tüm dünyada terör tehdidi ileri sürülerek insanların yasal haklarının ihlal edilmesine göz yumuluyor. Barışçı muhalifler, ayrılıkçılar, siyasi rakipler terörist olarak damgalanıyor.”

Birçok ülkeden örneklere yer verilen raporda örneğin, Amerikan yönetiminin Guantanamo askeri hapishanesinde yüzlerce kişiyi yargı süreci geçirmeden alıkoyduğu; Türkiye’de yüzlerce protestocunun terörle mücadele adı altında hapsedildiği veya Bahreyn’de krallığın insan hakları uygulamalarını eleştiren muhalefet liderlerinin tutuklandığına dikkat çekiliyor.

112 sayfalık raporda insan hakları uygulamaları nedeniyle Türkiye’ye de eleştiriler yöneltiliyor.

Raporun Açılışında Türkiye Örneği

İnsan Hakları Gözlem örgütü raporunun açılışında, Türkiye’de “Parasız eğitim istiyoruz. Alacağız” pankartı açan öğrencilerin hapsedilmesi örneğine yer veriliyor. Raporda, “Türk yetkililer, son yıllarda yüzlerce eylemciyi bu tür protestolara katıldığı için mahkemeye verdi,” deniyor.

Raporda, Türkiye’nin terörle mücadele yasası da eleştiriliyor. İnsan Hakları Gözlem örgütü, terör örgütleriyle bağlantılı propaganda yapılmasına ağır ceza uygulanmasını ve zanlıların iddianamede yer alan bilgilere erişiminin engellenmesini eleştiriyor. Raporda – halen hükümetin yeniden değişiklik yapmayı düşündüğü – Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri de eleştiriliyor: “Bazı durumlarda savunma haklarını kısıtlamak dahil bu mahkemeler normal ceza sürecinden ayrılıyor. Bunlar arasında uzun gözaltı süreleri; dava dosyası ve deliler konusunda sınırlamalar ve dinleme ve izleme düzenlemelerine uymama yetkileri var.”

İnsan Hakları Gözlem örgütünün raporunda KCK davası ve Kürt eylemcilerinin tutuklanması; DHKP-C ve diğer sol örgütlerin üyelerinin tutuklanması ve Ergenekon soruşturması kapsamında gazetecilerin tutuklanması eleştiriliyor. Raporda, “İnsan Hakları Gözlem örgütü, 2010 yılında, slogan atan, zafer işareti yapan, pankart açan ve bazı durumlarda taş atan protestocuların terörle mücadele düzenlemesi uyarınca terörist olarak yargılandığı 26 dava belirledi,” deniyor.

Raporun tam metni (İngilizce)
XS
SM
MD
LG